- Reset + PDFPrindi

"Tallinnas mälestatakse märtsiküüditamise ohvreid", Postimees, 25. märts 2013

25.03.2013

Toimetas Teelemari Loonet
Toimetas Uwe Gnadenteich


Juba neljandat aastat järjest süüdati küüditamisohvrite mälestamiseks küünlad Tallinnas Vabaduse väljakul.

Tallinnas pidi plaani kohaselt süttima 15 000 ja Tartus 7 000 küünalt. Mälestusürituse korraldasid MTÜ Tulipisar, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Õpilasesinduste Liit ja Eesti Noorteühenduste Liit.

Veel enne seda, kui päike Toompea taha kadus, olid Vabaduse väljakul süttinud tuhanded küünlad. Küünaldega askeldasid igas vanuses inimesed. Rahvahulk ei olnud suur, kuid pidevalt keegi tuli ja keegi läks külastas mälestusüritust päris palju inimesi. Teiste seas käisid küüditatuid mälestamas ka president Toomas Hendrik Ilves ja peaminister Andrus Ansip, samuti sotsiaalminister Taavi Rõivas koos perega.

Märtsiküüditamise käigus viidi 1949. aastal loomavagunites Venemaale üle 20 000 süütu inimese. Alates 2010. aastast on saanud traditsiooniks korraldada märtsiküüditamise aastapäeval kõigi küüditatute mälestuseks avalik küünalde süütamine, mis toimub käesoleval aastal neljandat korda.

MTÜ Tulipisar asutati 2010. aasta lõpul repressioonide ohvrite mälestuse elushoidmiseks ja kommunismi kuritegudele tähelepanu juhtimiseks.


Artikkel Postimehe veebilehel.