- Reset + PDFPrindi

"Ilves: Prantsusmaa ja Eesti vahel valitseb üllatav üksmeel", ERR Uudised, 7. jaanuar 2013

07.01.2013

Johannes Tralla, Brüssel
Toimetas Karin Koppel


Prantsusmaa president Francois Hollande võttis täna Elysee palees vastu Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilvese, kelle sõnul valitseb Prantsusmaa ja Eesti vahel üllatav üksmeel.

President Toomas Hendrik Ilvesel võeti täna pärastlõunal Francois Hollande'i residentsis vastu kõlava puhkpilliorkestri saatel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veidi üle tunni kestnud kohtumisel olid olulisemad teemad Euroopa Liidu tulevik, riikide vaheline solidaarsus ja kompromissivalmidus. Pärast kohtumist nentis Ilves, et Prantsusmaa ja Eesti vahel valitseb üllatav üksmeel ning et Prantsusmaa ja Eesti on väga integratsioonimeelsed riigid.

"Kui vaadata Euroopa Liidu populaarsust, head suhtumist Euroopa Liitu, näeme, et Eestis ja Prantsusmaal on see kõrgel tasemel, inimesed usuvad eurosse, euroala püsimisse. Kuigi me ei ole harjunud, et näeme asju sarnaselt, siis viimasel ajal on märgata, et Eesti ja Prantsusmaa on pigem euromeelsed," rääkis president.

Viidates Euroopa Liidu seitsmeaastase eelarve läbirääkimiste lõppfaasile, ütles Ilves, et kui igaüks tõmbab tekki vaid enda poole, siis me takerdume ja lahendust ei leia. Kuskilt jookseb piir, kus kokkuhoid muutub ebaefektiivseks ja hakkab takistama suurte eesmärkide täitmist.

Sarnaste mõttekäikudega esines viimasel ülemkogul ka Prantsusmaa president, kes kaitseb kiivalt näiteks Prantsusmaa põllumeeste toetusi.

"Praegu käib tõsine liitlaste otsimine, mis puudutab ELi järgmise seitsmeaastase eelarve kokkulepete saavutamist," sõnas Ilves.

Ta tõstatas enda sõnul kaks küsimust: esiteks selgitas Eesti väga rasket olukorda põllumajandustoetuste osas, ning seda Hollande mõistis, ja teiseks rääkis Euroopa ühendamise rahastust ehk 10 miljardist eurost.

Eesti ja Prantsusmaa riigipead avaldasid lootust, et Euroopa Liidu uus eelarve võetakse vastu selle aasta alguses.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.