- Reset + PDFPrindi

"Ilvese hinnangul peab Michal tagasi astuma", BNS, 6. detsember 2012

06.12.2012

President Toomas Hendrik Ilvese hinnangul peab Reformierakonda kuuluv justiitsminister Kristen Michal tagasi astuma.

"President Ilves on peaminister Ansipile vahetult ja ühemõtteliselt mitmel korral teada andnud, et riigipea arvates peaks justiitsminister Kristen Michal tagasi astuma," ütles presidendi pressiesindaja Toomas Sildam BNS-ile.

Ilves on Michali võimalikust tagasiastumisest rääkinud ka varem, näiteks 10. septembril riigikogu sügisistungjärgu avamise puhul peetud kõnes.

"See valik on ministri enda, tema valitsuskaaslaste ja tema erakonna teha. Ma loodan, et nad kõik annavad endale selgelt aru, et seda valikut tehes kujundatakse Eesti poliitilist kultuuri. Seda viisi, kuidas Eestis praegu ja edaspidi valitsetakse ja asju aetakse. Seda, kas võim ja valitsemine on usaldusväärne. Ja usaldus, nagu ennist ütlesin, on Eesti kapital, mille mahalaristamist ei ole võimalik sallida," ütles president septembris.

Michali tagasiastumisest rääkis riigipea ka laupäeval, 1. detsembril vastates maakonnalehtede küsimustele.

"Küsimus ei ole selles, kas astuda tagasi või mitte, vaid pigem selles, kas oled võimeline selles olukorras tegema oma tööd. Minu meelest justiitsministri puhul on see küsimus õhus. Kui on ettevalmistamisel eelnõu, mis puudutab prokuratuuri ja õiguskaitseorganite pädevust, siis tekkib inimestel kohe mure, kas see on seotud selle ministri tegevusega. See on juba kriitilisel piiril. Siin peab valitsus otsustama, kas ministri töö on halvatud või mitte," märkis Ilves laupäeval.

Reformierakonna esimehe, peaminister Andrus Ansipi sõnul on ta president Toomas Hendrik Ilvesega justiitsminister Kristen Michali tagasiastumisest rääkinud, kuid ministriametist loobumine peab olema siiski Michali enda otsus. Ansip ütles neljapäeval valitsuse pressikonverentsil BNS-i küsimusele vastates, et Michali tagasiastumine on vestlustes Ilvesega jutuks tulnud.

"Küllap me oleme rääkinud palju poliitilisest olukorrast ja ka personaaliast, aga konkreetselt Kristen Michali puudutavas kinnitan, et otsus, kas ta jätkab ametis või ta loobub ametist jätkamisest, on tema enda teha. Me oleme seda presidendiga arutanud, aga meie ei langeta seda otsust, see on Kristen Michali enda otsus. Võib eeldada, et tema mõtted liiguvad ühes kindlas suunas," ütles Ansip.

Peaministri sõnul näevad kõik, et Eesti õigussüsteemis on üksjagu palju puudusi.

"Meie menetlustähtajad on kohati absoluutselt mitteaksepteeritavad, inimesi on ruineeritud aastaid ja sellele on järgnenud õigeksmõistev otsus. Või on inimest uuritud aastaid ja uurimine on lõppenud ilma mingite tulemusteta, konstateeringuga, et süüks panna pole midagi. Meil on väga aktuaalsed proportsionaalsuse küsimused. Meilt on küsitud, kas saab pidada proportsionaalseks olukorda, kui suurima opositsioonierakonna kontorit otsitakse paarikümnekesi läbi," sõnas Ansip.

Tema sõnul tuleb need küsimused lahendada, kuid see ei ole ühe isiku, vaid Eesti kui demokraatliku õigusriigi saatuse küsimus.

"Kui justiitsminister jõuab äratundmisele, et tema ei suuda neid probleeme lahendada, mis meie riigi ees seisavad, küllap tema siis oma otsuse langetab. Aga see on tema otsustada. See, mida justiitsministrile on üritatud süüks panna ja mida prokurör on ühemõtteliselt kinnitanud, et süüdistamiseks ei ole alust, ei saa olla tagasiastumise põhjuseks. Aga kui justiitsministri isik on probleemiks õigusvaldkonnas tehtavatele muudatustele ja on takistuseks laiemalt valitsuse tegevusele, on loomulik, et ükskord mingid otsused langetatakse," sõnas Ansip.

Alates 1997. aastast Reformierakonda kuuluv Silver Meikar tunnistas kevadel Postimehe arvamusloos, et annetas Reformierakonnale suuri summasid, mille sai partei töötajalt Kalev Lillolt ning mille päritolu ta ei teadnud. Meikar kirjutas, et ta annetas 2009. aasta 3. detsembrist kuni järgmise aasta 17. veebruarini Reformierakonnale raha kuuel korral kokku 115 000 krooni ulatuses, kusjuures summad ulatusid 10 000 kroonist 25 000 kroonini. Meikari väitel andis selle raha talle Lillo.

Riigiprokuratuur alustas arvamusartikli väidete põhjal Reformierakonna rahastamise kriminaalasja, mis käsitles erakonna majandustegevusele või varale kehtestatud piirangute rikkumise ning pistise võtmise kahtlust.

Kriminaalmenetluse raames said kahtlustuse reformierakondlasest justiitsminister Kristen Michal, riigikogu reformierakondlasest liige Kalev Lillo, riigikogu reformierakondlasest liige Kalle Palling ning välisministri nõunik Priit Kallakas.

Riigiprokuratuur lõpetas kriminaalasja 15. oktoobril, kuna menetluse käigus kogutud tõendid ei olnud piisavad süüdistuse esitamiseks.