- Reset + PDFPrindi

"10 graafikut: maailmapanga aruanne räägib tehnoloogia tohutust mõjust", Geenius.ee, 18. jaanuar 2016

18.01.2016

Hans Lõugas


Vaesuse vähendamisele pühendunud Maailmapank aitab riikidel majanduslikult areneda. See tähendab näiteks demokraatia ja turumajanduse edendamist, sest need toovad endaga kaasa ka jõukuse. Aga värske mammutaruanne keskendub interneti, mobiiltelefonide ja teiste tehnoloogiate mõjule majandusarengule.

Maailmapanga 2016. aasta arenguaruanne, mille koostamist juhtisid Eesti president Toomas Hendrik Ilves ja panga peaökonomist Kaushik Basu, kannab pealkirja "Digitaalsed dividendid". Aruanne räägib, kuidas digitaliseerumine loob majanduskasvu, annab inimestele tööd ja valitsustele võime paremaid avalikke teenuseid pakkuda.

Ent optimismi kainestavad mitu järeldust ja fakti. Esiteks ei ole digitaalne revolutsioon jõudnud enamiku maailma inimesteni, 60% elanikest pole internetti ühendatud. Ja kehva valitsemisega võib digitaliseerumine teha ka kahju, vähendada konkurentsi, kasvatada ebavõrdsust ja aidata valitsustel hoopis oma kodanikke kontrollida.

Kõike seda põhjendavad majandusteadlased oma massiivses aruandes tohutu hulga andmete ja näidete varal, millest noppisime kümme põnevat näidist.


1. Mobiiltelefon on tõenäolisem kui tualett

Arengumaades on üha suuremal hulga inimestel ligipääs puhtale veele, elektrile, keskharidusele ja kanalisatsioonile. Kuid mobiiltelefonid on arengumaades inimeste kätte jõudnud erakordselt kiires tempos.

1
2. Planeet on mobiililevis

Mobiilside võidukäiguks võib pidada seda, et 7,4 miljardist inimesest 7 miljardit elab mobiilside levialas. Kuid internetti saab ikka alla poole inimestest. Ja kui te olete kaabliga interneti või 4G kasutaja, kuulute kuldse miljardi sekka.

2
3. Iga päev 207 miljardit e-kirja

Selline see meie keskmine päev internetis on. E-kirju voolab laviinina, samal ajal vaadatakse 8,8 miljardit YouTube'i videot, laetakse Instagrami 186 miljonit fotot ja tehakse Amazonist 36 miljon ostu.

3
4. Uberis autojuht, eBays ostja

Digitaalses majandus on kolm osa: innovatsioon (mida pakuvad platvormid nagu Uber või eBay), kaasamine (mis mõjub neile, kes veavad oma autoga kliente või müüvad internetis asju) ja tõhusus (kes saavad Uberiga kiiremini ja soodsamalt sihtkohta või leiavad hea hinnaga vajamineva asja). Ja rollid vahetuvad pidevalt.

4
5. Mobiiliga on turvalisem elada

Mobiiltelefoni mõju maailmale on väga suur. Näiteks suurendab telefon inimeste turvatunnet ja säästab aega.

5
6. E-valitsus meeldib diktaatoritele

Autokraatlikele valitsustele e-riik meeldib, sest neil on mugavam niimoodi ühiskonda kontrollida. Internetitsensuur toimib poliitilisel, sotsiaalsel ja julgeolekuteemadel.

6
7. Uberi tuleku järel on odavam taksojuhiks hakata

Taksolitsentsi hind New Yorkis tõusis kümne aastaga ligi miljoni dollari võrra, ent on nüüd teravalt kukkunud.

7
8. Makse on internetis lihtsam deklareerida

Fakt, mida me eestlastena oleme maailmale kogu aeg rääkinud: kui makse saab deklareerida ja maksta internetis, võtab see vähem aega.

8
9. Kui "viimane miil" läheb läbi ookeani

Mis meil siin rääkida kiire internetiühenduse jõudmisest ääremaale! Vanuatul maksab gigabait andmesidet ligi 80 ja Saalomoni saartel 70 dollarit. Okeaania saartel teeb interneti taskukohaseks alles merealuse kaabli kohale vedamine. Nii saab sama gigabaidi Tongal kätte 13 ja Fidžil 4 dollariga.

9
10. Eesti e-hääletus

Maailmas pole palju riike, kelle näitel internetihääletamisest rääkida. Eesti näide on selge, e-hääletada tahab üha rohkem inimesi. Aga Brasiilia näitel kipuvad internetti hääletamiseks kasutama haritumad ja jõukamad.

10

Artikkel Geenius.ee lehel.