- Reset + PDFPrindi

"Ilves kutsus parteijuhte jonnist loobuma", Eesti Päevaleht, 14. jaanuar 2016

13.01.2016

Kärt Anvelt


Presidendi kutsel Kadriorus käinud koalitsioonierakondade juhid ei jõudnud siiski Partsi ja kooseluseaduse küsimustes üksmeelele.

Toomas Hendrik Ilves kutsus valitsuserakondade juhid Taavi Rõivase, Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna eilseks Kadriorgu kohtumisele. President soovis arutada alanud valitsusaastat.

Võiks eeldada, et koalitsioonierakondade vahel tekitavad erimeelsusi suured reformid, aga nii siiski pole. Endiselt tekitavad teravusi kaks selguseta küsimust. Esiteks 26. jaanuaril teisele lugemisele tulevad kooseluseaduse rakendusaktid, mille vastuvõtmise vastu on enamik IRL-i fraktsiooni liikmeid. Teine küsimus puudutab Juhan Partsi määramist Euroopa kontrollikoja kandidaadiks, millele on vastu sotsiaaldemokraadid.

Eile olid peale pikemate algatuste kõne all just need kaks probleemi. Kummaski küsimuses lahendust ei tulnud, aga nii Tsahkna kui ka Ossionovski ütlesid, et neid kaht teemat ei tasu siduda.


Kolm tähtsat aastat on veel ees


"Eestil on suuremad väljakutsed kui see, kes läheb siit Euroopa kontrollikotta. Eesti võiks avatud Euroopa riigina nüüd lahendada kooseluseaduse rakendusaktide küsimuse," ütles Ilves. "Teil on ees veel kolm aastat. Ärge võtke seda kui paratamatust, vaid kui võimalust Eestit paremaks teha," pani Ilves südamele.

Sellega andis president mõista, et targem on erimeelsusi tekitavates küsimustes lõpuks ometi kokku leppida.

Margus Tsahkna lausus, et nii Eestil kui ka Euroopal on ees keeruline aasta. "On oluline, et valitsus käituks otsustavalt nii laiematel teemadel, mis puudutab põgenikekriisi, kui ka ärevuse ja hirmude mahavõtmisel," rõhutas ta ja märkis, et suured reformid nagu haldusreform tuleb loomulikult ära teha.

Jevgeni Ossinovski sõnul käib töö nii tööhõivereformi kui ka haldusreformi kallal ja küll need ka ära tehakse. Pigem rõhutas Ossinovski valitsuse rolli sallimatuse vastase hoiaku tagamises.

"Olukorras, kus radikaalne vähemus rebib neil teemadel ühiskonda lõhki, kannavad valitsuses olevad kolm erakonda maailmavaatelistest erinevustest hoolimata vastutust, et liberaalne, salliv ja kõigist inimestest hooliv Eesti püsima jääks. See on koht, kus teemad on tundlikud ja valitsuse tasemel on vaja ühtset jalga käia," tõdes Ossinovski.


Artikkel Eesti Päevalehe veebilehel.