- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President parimatele gümnaasiumide ja kõrgkoolide lõpetajatele Kadriorus 19. juunil 2008

19.06.2008

Head lõpetajad!

 

Mul on tõesti hea meel teid siin Kadrioru lossi pargis vastu võtta ja tervitada. Nii on tehtud aastaid ja aastaid, sest Eesti Vabariik tunnustab oma tarku inimesi. Teie olete selle aasta kõrg- ja keskkoolide tipud, te kuulute Eesti Vabariigi parimate hulka.

Te olete tulnud siia Kärdlast ja Narvast, te olete tulnud siia Tõrvast ja Kallaverest, te olete siia tulnud kõikjalt Eestist.

Kõik te olete tulnud siia, sest te olete oma koolides väga head olnud. Kui me vaatame tagasi sellele aastale, siis võime ka meenutada, et Eesti õpilased kuuluvad PISA haridusuuringu järgi maailma tippu. Kui teie olete Eesti õpilaste tipud, siis järelikult teie olete maailma tipud.

Ma tänan teid, et te olete kõik teinud tööd ja näinud vaeva. Ma tänan, et te olete nii võimekad, et kuulute maailma parimate hulka.

Maailm on parimatele üsna avatud ja kindlasti paljud teist lähevad edasi õppima kuskile mujale, väljaspoole Eestit. See on väga hea, et Eesti õpilased ja üliõpilased õpivad ka mujal. Me peame aru saama, kuidas asju tehakse mujal.

Samal ajal on meil siin, on minul, kohustus hoida Eesti riiki. Seetõttu oleks väga hea, kui te kindlasti tuleksite tagasi. See on ka teie kohustus, tulla tagasi ja teha Eesti riiki veelgi paremaks. Et üha uued ja tulevased õppurid saaksid meelsasti ja vabalt välismaale õppima minna ja veelgi suurema rõõmuga tagasi tulla.

Nagu me teame, näeb ka Euroopa Liit ette, et iga üliõpilane peaks vähemalt ühe aasta õppima kuskil mõnes teises riigis. See kuulub avatuse juurde. Ja Eesti on avatud riik.

Teil on olnud õnn kasvada üles iseseisvas demokraatlikus Eestis. On üks teine põlvkond, kes sai seda teha. Paljude nende jaoks lõppes see vabadus traagiliselt. Kuid nemad olid esimesed täiesti iseseisva Eesti kasvandikud; nemad õppisid neid väärtusi, neid hinnanguid, neid lähenemisi, mis tegid Eesti tugevaks. Nemad kandsid seda edasi ja see kestis läbi okupatsiooniaastate.

Nüüd olete teie samasuguses olukorras. Loodan, et te kasutate ja kannate neid väärtusi ja teete meie riiki veelgi paremaks. Olete hästi töötanud ja ma õnnitlen teid. Kõik see vaev, mida te nägite, oli seda väärt. Seepärast olengi teid täna siia kutsunud, et öelda teile - aitäh.