- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Leedu Vabariigi 90. aastapäeva kaitseväe paraadil Vilniuses 16. veebruaril 2008

16.02.2008

Lugupeetav president Valdas Adamkus!
Lugupeetavad kolleegid!
Kallis Leedu rahvas!
Head sõbrad! BRANGUS BIČIULIAI!

Leedu luuletajal, Balti Assamblee kirjanduspreemia laureaadil Marcelijus Martinaitis´el on luuletus, milles palub puu, et temast ei tehtaks maharaiumise järel tara ega saetaks teda halgudeks.

“Tehke minust siis purre,/ või uks, või lävepakk,/ mille pealt öeldakse tere.”

Leedu ja Eesti on sajandite vältel ikka ja jälle seisnud ühel lävepakul. Meil on olnud sarnaseid kannatusi, aga mis olulisem – meil on olnud sarnaseid võite. Lõpuks oleme me koos maha rebinud raudse eesriide enda ja Euroopa vahelt.

Leedul ja Eestil on olnud ühiseid vaenlasi, aga mis olulisem, et nüüd – Euroopa Liidu ja NATO-ga ühinemise järel – on meil ühised sõbrad.

Me mõlemad oleme pidanud mitmel korral maailmale tõestama, et meie omariiklusel on elujõudu. Ja me oleme sellega toime tulnud.

Me oleme tublid, meil on põhjust iseenda üle uhked olla ja meil pole vähimatki põhjust tunda omavahelist kadedust.

Leedu ja Eesti nagu Balti riigid üldse on head liitlased ning toetanud teineteist rasketel aegadel. Nii nagu Jonas Jablonskis, võõrvõimu poolt tagakiusatud leedu keele grammatika autor, sai töötada ja õpetada sajand tagasi Eestis ja eestlaste keskel.

Meie tänasest koostööst rääkides mõelgem aga uuesti loodavale Balti pataljonile, mis hakkab kuuluma NATO kiirreageerimisjõudude koosseisu või Balti õhuruumi ühisele turvamisele ka pärast aastat 2018. Mõelgem nendele ohtlikele välismissioonidele, kus vapralt teenivad Leedu, Läti ja Eesti sõdurid.

Meil on ühised mured. Näiteks Euroopa naabritest äralõigatud energiasaar, mille Balti riigid praegu moodustavad. Seetõttu tervitab Eesti Leedu parlamendi ja president Adamkuse otsust liikuda edasi uue tuumajaama projektiga ning elektrisildade väljaehitamisega Poola ja Rootsiga. Ilma neid projekte teostamata ei ole Balti riigid vabad enda majanduslikes otsustes. Eesti tahab olla siin Leedu usaldusväärseks partneriks.

Just usaldus, solidaarsus ja koostöö ühiste eesmärkide nimel on võtmesõnad meie riikide arengu kindlustamisel.

Luuletaja Marcelijus Martinaitist meenutades võib öelda, et Leedu ja Eesti seisavad taas ühel purdel või uksel või lävepakul. Me vaatame rahulikul pilgul ettepoole, olles kindlad oma valikutes ja uskudes iseendasse.

Kaunist pidupäeva teile kõigile!

GRAŽIŲ ŠVENČIŲ JUMS VISIEMS!