- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President pere- ja töötajasõbraliku ettevõtte väljakuulutamisel KUMU-s 31. mail 2007

31.05.2007

Viimase valimiskampaania ajal üritati Eestis taas leida õnne valemit. Vaieldi, kas õnn peitub rahas või mujal. Selles loosunglikus ja järelikult mitte eriti sügavas diskussioonis jäi mulle siiski meelde üks mõte, mis kõlas umbes nii: “õnn on see, kui lähed rõõmuga hommikul tööle ja kui õhtul tuled rõõmuga töölt koju.”

Iga vähegi nutikam ettevõtja on juba ammu mõistnud, et tema äri peamiseks varanduseks on kvalifitseeritud ja motiveeritud töötajad. Need on inimesed, kes ei tee tööd pere arvelt ega tegele perega töö arvelt. Nad teevad tööajal tööd, ega muretse näiteks selle üle, et kas laps ikka jõuab turvaliselt koolist koju või kuidas läheb põdural vanaemal. Nad on leidnud lahenduse oma igapäevaprobleemidele koostöös tööandjaga. Ehk siis – nad on ühendanud paindlikult töö- ja pereelu.

Lääne heaoluühiskondades peetakse just peret keskseks väärtuseks, millest lähtuvad kõik ülejäänud asjad, sealhulgas ka töö. Üha enam eelistavad ka Eestis töötajad vaba aega ületundidele.

Arvestades Eestis üha teravamaks muutuvat tööjõupuudust, saavutab edu vaid see ettevõte, kes kõige paremini ja mitmekesisemalt oma töötajat motiveerib.

Eesti maksukorraldus on vabastanud ettevõtted tulumaksust, kui nad investeerivad oma tulu ettevõtlusega seotud seadmetesse, hoonetesse jne. Samal ajal on erisoodustusmaksuga koormatud tööandja poolt töötajatele võimaldatavad hüved tervise-edenduseks ja eneseharimiseks.

Eesti president ei saa ega taha teha valitsusele ja Riigikogule ettepanekuid seaduste muutmiseks. Aga ma prognoosin, et varem või hiljem muutuvad seesugused maksuvabastused inimestesse möödapääsmatuks. Mida varem napi tööjõuressursiga Eesti seda mõistab, seda parem meile kõigile – töötajatele, ettevõtetele ja kokkuvõttes tervele Eestile.

Me juba liigume õiges suunas. Tuleval nädalal ei tohi kohvikutes ja restoranides enam suitsetada. Jah, see võib ju esialgu anda väikese ärilise tagasilöögi, kuid pikema aja jooksul võidame me oma rahva parema tervise. Pealegi ei tea me ju, kui palju uusi kliente tuleb juurde suitsuvabadesse kohvikutesse. Teiste riikide näited on ses suhtes kindlasti pigem julgustavad.

Austatud tööandjad! Mul on teile lihtne üleskutse: hoolige oma töötajatest ja töötaja vastab teile samaga. Kiitke ja tunnustage neid. Pidage meeles nende sünnipäevi. Kinkige lilli ja andke vabu päevi, kui töötaja perre sünnib laps. Suhtuge mõistvalt, kui töötaja kodus on mure. Korraldage üritusi, kuhu töötaja saab tulla kogu perega. Hinnake töötaja vaba aega, mõistke tema soovi olla hea ema, hea isa, tubli poeg või tütar, õde või vend.

See kõik on suhtumise küsimus. Peresõbralik ettevõte on lõpuks edukam. Sest, nagu me teame – õnn ei seisne ainult rahas, ehk siis palgafondi suuruses.

Need firmad, kes on täna siia kogunenud, teavad seda lihtsat tõde. Nad on teistele ja kogu ühiskonnale eeskujuks. Aitäh teile, ja soovin, et kasutate iga võimalust oma kogemuste levitamiseks. Aitäh Äripäevale ja ajakirjale Pere ja Kodu, et peate peresõbralike ettevõtete tutvustamist ja tunnustamist oluliseks.

Tänan tähelepanu eest!