- Reset + PDFPrindi

"Eesti ajaloo suurimaid annetusprojekte jõudis finišisse", Pärnu Postimees, 20. jaanuar 2015

Pisike Tartu tüdruk Riin Rebane oli alla ühe kuu vana, kui temast tehti foto, mis hakkas hiljem ehtima beebidele mõeldud teki ja padja komplekti pakendit.
© Raigo Pajula

20.01.2015

Anu Villmann


Euroopa juhtiv kodutekstiilide tootja AS Wendre tõmbas eile joone alla Eesti ajaloo ühele mahukamale heategevusprojektile, mille käigus kingiti kolme aasta jooksul kõigile vastsündinutele padi ja tekk.

End magusa une vabrikuks nimetav Wendre kutsus sel puhul Pärnusse oma Lina tänava tootmishoonesse kõik need, kes olid annetuskampaania alguse juures ehk Tallinna lastehaigla toetusfondi patrooni Evelin Ilvese, ämmaemandate ja haiglate esindajad, tervise- ja tööministri Urmas Kruuse ja Pärnu linnapea Toomas Kivimägi.

Tõsi, kolm aastat tagasi juhtis sotsiaalministeeriumi küll Hanno Pevkur, kuid muus suhtes ei ole asjaosalised vahetunud.

Wendre prognoosis heategevusprojekti käivitades, et Eestis näeb 2012. aasta jaanuarist 2014. aasta lõpuni ilmavalgust umbes 45 000 last.

Lapsi sündis meie haiglates sel ajavahemikul küll mõnevõrra vähem, täpsemalt 42 010, kuid nende une magusamaks tegemisele kulus Wendrel enam-vähem nii palju raha, kui projekti eel planeeriti ehk ligemale pool miljonit eurot.


Kaanemodell Riin Rebane


Ühes teistega tulid eile vabrikusse külla neli peret, kes esimestena 2012. aasta jaanuaris Pärnu haigla sünnitusosakonnas oma tekid-padjad kätte said.

Nood esimesed ja järgmised enam kui 42 000 pisipoissi-tüdrukut said kingiks komplekti, kus oli padi mõõdus 35 x 55 ja tekk 120 x 100 sentimeetrit.

Nelja 2012. aasta näärikuu hakul Pärnus sündinud ja nüüd juba mudilaseikka jõudnud lapse kõrval trallis eilsel sündmusel kaks Tartust pärit piigat, Riin ja Reti Rebane.

Sel aastal neljaseks saav Riin on preili, kelle pilt kaunistab teki ja padja komplekti pakendit.

Tüdruku ema Margit Metsla kinnitusel tuli Riinu pildi Wendre tootele valimine üllatusena.

"Üks Tartu fotograafidest tegi üleskutse, et pildistab tasuta alla ühe kuu vanuseid beebisid. Läksime meiegi Riinu pildistama. Fotograaf tegi temast seitse pilti. Mõni aeg hiljem helistas ta meile ja ütles, et meie tütre pilt valiti Wendre teki ja padja komplekti peale ja kas oleme nõus, et seda seal kasutatakse. Loomulikult olime nõus," meenutas väikemodelli ema.

Pere ise sai samasuguse komplekti omanikuks aga siis, kui Riinule sündis sõsar Reti, kes praegu on aasta ja neli kuud vana.

Metsla arvates on Wendre algatus ääretult tore ja samal ajal pisut uskumatu, sest ükski teine Eesti eraettevõte ei pea lapsi meeles sellises mahus.

Reti sünni puhul kingiks saadud tekki ja patja kasutab noor Tartu pere kogu aeg. Magusaid unenägusid näeb nende seltsis aga väikese Reti asemel hoopis pakendimodelliks olnud Riin.

Heategevusprojekti eilsel lõpuüritusel kingiti viiele päevakangelasele vooditarvete komplekt, milles senisest veidi suuremas mõõdus tekk ja padi.


Kollektiivne panus


Kõik kuni kolmeaastased Eesti mudilased tudivad tekkide ja patjadega, mis valmisid peamiselt looduslikest, lastesõbralikest materjalidest. Neid testiti enne seeriatootmisse andmist põhjalikult, et kangas sobiks imiku PHga, oleks pesu-, tõmbe- ja rebimiskindel ning laseks õhku läbi.

Teki ja padja kinkimise mõte sai alguse ammuselt firmasiseselt koosolekult, kus arutati seni toetatud projekte. Kuna Wendre Eesti töötajad, keda on üle 700, on ettevõtte rahvusvahelise edu alus, soovis Wendre omanik Peter Hunt Eesti ühiskonna heaolusse senisest laiemalt panustada.

Teki ja padja projekti eesmärk oli Hundi sõnutsi esimesest hetkest siiras soov head teha. Mõte oli näidata peredele, et nad on hakkama saanud millegi erilisega, ja toetada vanemaid, sest mugava teki-padjaga magavad nende lapsed tõenäoliselt rahulikumalt.

"Kuigi Wendre müügiturust moodustab Eesti alla ühe protsendi, oleme saavutanud globaalselt edu tänu siinsete inimeste tublile tööle.

Heategevusprojektiga on meil omamoodi võimalus siinseid inimesi tänada," rääkis Hunt. "Usun, et see projekt on Wendrele heategevuseks parim väljund, kuna sellesse panustavad kõik meeskonna liikmed, alustades spetsiaalselt lastesõbralike materjalide väljatöötamisest kuni õmblejate ja pakkijateni välja."

Kolm aastat tagasi Pärnu haiglas vastsetele ilmakodanikele esimesed komplektid üle andnud Tallinna lastehaigla toetusfondi patroon Evelin Ilves märkis eile Wendret tunnustades, et tekk ja padi on küll väikesed asjad, aga beebile väga olulised.

"Veedavad ju pisikesed maailmakodanikud suure osa oma esimestest elukuudest magades," lausus presidendiproua ja kiitis Wendret perede märkamise eest.


Mis järgmiseks?


Pärnu linnapea Toomas Kivimägi jätkas oma sõnavõtus presidendiproua mõtet ja rõhutas, et lapse kasvatamise kulusid silmas pidades ei ole tekk ja padi perele materiaalses mõttes ülearu suur kingitus, küll on see suur kulu ettevõtjale.

"Kordades tähtsam kui teki ja padja materiaalne väärtus on suhtumine, hoiak ja tähelepanu. Usun, et Peter Hunt ja Wendre on tänu sellele läinud kõigi eestimaalaste südamesse," tunnustas meer ja kutsus teisi edukaid eraettevõtteid Wendre eeskuju järgima.

Kas Wendre ise jätkab mõne samalaadse projektiga või käivitab midagi hoopis enneolematut, ei soovinud tekstiilitööstur Peter Hunt avaldada. Küll toonitas ta, et Eesti firmad peaksid senisest usinamalt võtma ühiskondlikku sotsiaalset vastutust.

"Ma soovin, et edukad Eesti ettevõtted võtaks endale ülesande ühiskonda toetada. See ei peagi rahalises mõttes suur olema, aga ettevõtlusel on suur kohustus aidata. Oleme meiegi mõelnud siin Wendres, mida nüüd edasi teha ja kuidas ühiskondlikku vastutust võtta, aga sellest on vara rääkida," lausus Hunt.

Oma mõtet täpsustades ütles Hunt, et ühiskondliku vastutaja rolli võttes ei tohiks ettevõtjad rakendada aitamist turundusvankri ette. "Väga oluline on hoida piiri heategevuse ja turunduse vahel. Ma arvan, et Wendre on hoidnud madalat profiili ega ole üritanud end heategevusprojektiga reklaamida. Meile oli see võimalus ühiskonda aidata," selgitas ta.

Wendre suurannetuse realiseerumisele aitasid kolme aasta jooksul kaasa Tallinna lastehaigla toetusfond ja Eesti ämmaemandate ühing.

Kingitused toimetas omal kulul Eesti haiglatesse kullerfirma DPD.