- Reset + PDFPrindi

President Ilves kõneles maailma tippjuhtidele Euroopa väljakutsetest tervishoiu vallas

25.01.2014

Aastail 2011-2012 Euroopa Liidu e-tervise töörühma juhtinud president Toomas Hendrik Ilves kõneles Davosis Maailma Majandusfoorumile kogunenud majanduse ja poliitika tippjuhtidele Euroopa väljakutsetest tervishoiu vallas. Ta nentis, et infotehnoloogilises arengus ollakse vähemalt 10 aastat maha jäänud.

President Ilves tutvustas Euroopa Liidu e-tervise töörühma aruande "Tervishoiu ümberkorraldamine Euroopas aastaks 2020" seisukohti, keskendudes sellele, mida saavad Euroopa Liidu liikmesriigid teha, et tervishoid Euroopas oleks tulevikus patsientidele taskukohane ja parima kvaliteediga, ei koormaks riikide majandust ning peaks sammu meditsiini ja infotehnoloogia arenguga.

President Ilves nentis, et Euroopa tervishoid on IT-lahenduste rakendamisel teistest valdkondadest vähemalt kümme aastat maha jäänud. "Olukorras, kus ainuüksi demograafilistel põhjustel Euroopa Liidu liikmesmaade kulutused tervishoiule lähiaastatel kasvavad, lubab e-tervise lahenduste ulatuslikum kasutuselevõtt muuta süsteemi efektiivsemaks ning säästa miljardeid eurosid," ütles ta.

President Ilves on seisukohal, et iga inimese digitaalselt salvestatud terviseandmed peavad kuuluma sellele konkreetsele inimesele, ta peab pääsema ükskõik millisel ajahetkel neile ligi ja saama vajadusel otsida ükskõik millisest liikmesriigist parimaid ravivõimalusi.

Eesti riigipea lisas, et inimeste terviseandmetesse ja muusse delikaatsesse infosse, selle omandiõigusesse, levitamisse, avalikustamisse ja töötlemisse puutuv on äärmiselt keeruline, nii siseriiklike kui Euroopa-üleste seadustega reguleeritud valdkond. "See tähendab, et vajame uut, digiajastule vastavat õigusruumi," märkis president Ilves.

OECD ja Euroopa Komisjon avaldasid eelmisel aastal võrdlevanalüüsi aruande IKT juurutamise kohta tervishoiusüsteemis. Eesti on selles edetabelis liidripositsioonil 30 riigi hulgas.

Davosis osales president Ilves nii majandusele, e-tervisele, digitaalsele arengule kui ka geopoliitikale keskenduvates kõrgetasemelistes arutelurühmades. Maailma Majandusfoorumil oli Eesti riigipeal mitmeid kahepoolseid kohtumisi, sealhulgas OECD peasekretäri Angel Gurría'ga. Tagasi Eestisse jõuab riigipea täna õhtul.

Maailma Majandusfoorum (World Economic Forum, WEF) on Šveitsi mittetulundusfond, kes korraldab iga aasta jaanuaris Šveitsi idaosas, Davosi mägikuurordis tippkohtumist. Foorumi üritustel kohtuvad rahvusvahelised äriliidrid, maailma tipp-poliitikud, intellektuaalid ja ajakirjanikud, et arutada maailma ees seisvaid ajakohaseid küsimusi.


* President Ilvese juhitud Euroopa Liidu e-tervise töörühma aruanne "Tervishoiu ümberkorraldamine Euroopas aastaks 2020" on täismahus loetav presidendi koduleheküljel. Eessõna on tõlgitud eesti keelde, raporti terviktekst on loetav inglise keeles: http://www.president.ee/et/meediakajastus/intervjuud/8123-2012-10-31-14-53-20

Lisainfo Eesti liidripositsiooni kohta e-tervise teenuste vallas: http://www.tehnopol.ee/et/Uudised/Arhiiv/1137/eesti-asub-e-tervise-teenuste-kasutuselevotus-euroopas-liidripositsioonil


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 6316229