- Reset + PDFPrindi

Kadriorus kogunes kohaliku omavalitsuse ümarlaud

Kadriorus kogunes kohaliku omavalitsuse ümarlaud
Justiitsminister Kristen Michal tutvustamas avaliku teenistuse seaduse ja korruptsioonivastase seaduse eelnõusid
© Jelena Rudi

06.12.2011

Vabariigi Presidendi kohaliku omavalitsuse ja regionaalarengu ümarlaud arutas täna avaliku teenistuse seaduse ja korruptsioonivastase seaduse eelnõusid ning ümberkorraldusi päästealal.

Seaduseelnõusid tutvustanud justiitsminister Kristen Michali sõnul on korruptsioonivastases võitluses kaks peamist teed – Euroopas nagu ka  Põhjamaades on tavaks avalikkuse ja enesekontrolli tee, kuid maailmas on ka riike, kus korruptsiooni tõrjutakse mitte avalikkuse ja ennetamisega, vaid ulatusliku politseilise järelevalvega.

“Eesti valib euroopaliku Põhjamaade tee ning uus korruptsioonivastane seadus sisaldab mitmeid uuendusi. Esiteks tuleb 2014. aastast elektrooniline ja eeltäidetud register, mis muudab majanduslike huvide deklareerimise lihtsamaks, samuti on deklaratsioonid avalikkusele hõlpsamini leitavad. Lisandub ka põhimõte, et ametiisiku valduses üle kahe kuu oleva vara peab olema deklareeritud – ehk siis lihtsamalt, kui ikka keegi kasutab kellegi teise autot või korterit, tuleb seda deklareerida,” ütles justiitsminister Michal.

Rääkides avaliku teenistuste seaduse eelnõust, tõdes ta vajadust dünaamilisema ja kaasaegse avaliku teenistuse loomiseks.

“Eelnõu kitsendab ametnike ringi, luuakse avalikkusele selge ja õiglane palgasüsteem, tagatakse kõigile võrdne ligipääs ametikohtadele ning kaotatakse paljud soodustused. Uues avaliku teenistuse seaduses on sees ka piirangud, millistes teenistustes ning ametikohtadel tohivad töötada vaid Eesti Vabariigi kodanikud,”selgitas minister.

Päästeameti peadirektori asetäitja Alo Tammsalu tutvustas omavalitsusjuhtidele ümberkorraldusi päästealal. Ligi poolte praeguste päästekomandode mehitatus ei võimalda pakkuda elupäästevõimekust ega ole vastavuses õnnetuste keerukusele. Tänasest 81 elukutselisest päästekomandost kavatsetakse sulgeda kümmekond.

“Ent me suurendame 47 komando koosseisu ning praeguse 41 elupäästevõimekusega päästekomando asemel saab neid Eestis olema 66,” ütles Alo Tammsalu. “Ja veel, 120 000 inimest lisandub nende meie riigi elanike hulka, kelleni siis jõuab elupääste 15 minuti jooksul.”

Tema sõnul tähendavad ümberkorraldused senisest suuremat toetust vabatahtlikele päästekomandodele, mida praegu on Eestis 85 ja kus tegutseb 1094 vabatahtlikku.

 

Taustaks

Vabariigi Presidendi kohaliku omavalitsuse ja regionaalarengu ümarlaud koosneb maakondlike omavalitsusliitude ja nende katusorganisatsioonide esindajatest. Ümarlaua ülesandeks on kujundada riigipeale soovitusi regionaalarengut puudutavates küsimustes.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229