- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President küüditatud Eesti juutide mälestussamba avamisel: vabadustahe võitis hirmu

President Toomas Hendrik Ilvese kõne mälestussamba avamisel
President Toomas Hendrik Ilvese kõne mälestussamba avamisel
© Taavi Arus (Delfi)

14.06.2011

President Toomas Hendrik Ilves avas täna 1941. aastal küüditatud Eesti juutide mälestussamba Tallinna Rahumäe juudi kalmistul, rõhutades seda, et 70 aastat tagasi toimunud küüditamine on kõigi Eesti rahvuste ühine jagatud valus saatus.

"Loomavagunites püüti murda iseseisva riigi selgroog, hävitada meie maa lootus ning usk. Võõras võim ajas Siberisse eestlasi, venelasi, juute, noori emasid ja voodihaigeid vanureid, ülikooli õppejõude ja väärikaid meistreid, Eesti poliitikuid ja edukaid talupidajaid,” kõneles riigipea.

14. juunil 1941 küüditas okupatsioonivõim Eestist üle 400 juudi, mis oli kümme protsenti juudi kogukonnast. Üle saja nendest hukkus nõukogude vangilaagrites.

„Kuid arvude taga on üksikud inimsaatused, kodudest ilma jäänud perekonnad, vanematest lahutatud lapsed ja paljud katkenud elud. Puruks kistud Eesti juudi kogukonna saatus,“ ütles president Ilves.

Juudi kogukonna liikmed osalesid Vabadussõjas ja iseseisva Eesti riigi ehitamisel, kuid kaotasid kultuurautonoomia pärast nõukogude okupatsiooni algust, mil aktiivset juudi kogukonda püüti suruda totalitaarse süsteemi ahelatesse, tõi Eesti riigipea välja. President lisas, et kõik terrorirežiimid vihkavad alati iseolemist ja kodanikualgatust ja kardavad inimesi, kes ise mõtlevad ja vabalt tegutsevad.

Samuti juhtis president Ilves tähelepanu, et nüüd on kahe totalitaarse režiimi – kommunismi ja natsismi –  ohvrite mälestusmärgid ühes ja samas kohas, sest Rahumäe kalmistul asub ka Holokausti ohvrite mälestusmärk.

“Need režiimid olid oma olemuselt sarnased, vihkamine sundis neid hävitama inimesi füüsiliselt ja vaimselt. Meie kõigi õnneks ei suutnud nad tappa lootust ja usku, need režiimid on kadunud ja meie saame täna elada taas vabas Eestis. Vabadusetahe võitis vihkamise,” kõneles president Ilves, langetades pea kõigi kurjuse ohvrite mälestuseks.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229