- Reset + PDFPrindi

President Ilves: küberohtudega peame tulema toime sama edukalt, kollektiivselt ja usutavalt nagu NATO kaitseb end tavaohtude vastu

09.04.2011

Washingtoni küberjulgeoleku-teemalisele töövisiidile saabunud president Toomas Hendrik Ilves külastas eile pärastlõunal Ameerika Ühendriikide küberväejuhatust (CYBERCOM) ja kohtus õhtul selle ülema, kindral Keith B. Alexander’iga, kes on ka USA Rahvusliku Julgeolekuagentuuri (National Security Agency, NSA) direktor.

President Ilvese ja kindral Alexasnder’i kohtumise põhiteema oli rahvusvaheline koostöö küberkaitse alal.

“NATO, nagu ka Euroopa Liidu riigid tegutsevad küberruumi kaitses ikka veel peamiselt rahvuslikul tasandil,” tõdes Eesti riigipea.

“Meie ambitsioon peab olema tulla toime küberohtudega sama kollektiivselt, usutavalt ja edukalt nagu NATO suudab kaitsta oma territooriumi nn tavaohtude vastu,” sõnas president Ilves. “NATO küberkaitsekeskus Tallinnas ning alliansis praegu koostatav küberkaitsepoliitika ja selle tegevuskava on olulised sammud, nõrgestamaks skeptikuid, kes pelgavad küberkaitsesse panustada või arvavad, et kaitsta tuleks vaid NATO enda võrke.”

Ometi on tegemist riikideülese probleemiga, kus ohustatud ei ole vaid sõjaline taristu, vaid riigi toimimine laiemalt, kui mõtleme pangandusele, meedia kättesaadavusele või ka näiteks energiavõrkude juhtimissüsteemidele, kinnitas Eesti riigipea.

Ta tõi küberjulgeolekust “ühe väikese, kuid suuri innustada võiva näitena” Eesti kriminaalpolitsei ja Ameerika Ühendriikide Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) usaldusliku, igapäevase ja eduka koostöö küberkuritegevusega võitlemisel, mille ühe osana saatis FBI oma esindaja tööle Tallinnasse, meie kriminaalpolitsei peakorterisse.

“See näide tõestab, kuidas koostöö muudab meid vastastikku edukaks. Koostööd ja edu vajame me küberjulgeoleku tagamisel nii NATO-s kui ka Euroopa Liidus, kelle liikmesmaad või partnerid on juba seisnud silmitsi poliitiliselt motiveeritud küberrünnakutega,” ütles Eesti riigipea.

Ta meenutas, et mitmel juhul oleme kogenud omapärast averust (inglise keeles public private partnership), kus on olnud ühendatud mõne valitsuse huvi ja sama riigi häkkerite tegevus teise maa nõrgestamiseks.

“Meie saame sellele vastu panna oma tugeva averuse, mis tähendab riigi, IT valdkonna ettevõtjate ja tublide kodanike koostööd,” rõhutas president Ilves. ”Eestis hiljuti loodud küberkaitseliit on üks võimalus, kus riigi ja vabatahtlike ühistegevus on suunatud – juba ettevaatavalt – meie küberjulgeoleku suurendamisele.”

Eile pärastlõunal andis president Ilves Eesti saatkonnas Washingtonis Maarjamaa Risti III klassi teenetemärgi NATO peakorteri endisele julgeolekujuhile Michael Turner Evanoff’ile, kes töötab praegu Ameerika Ühendriikide välisministeeriumis. Läinud iseseisvuspäeva eel pälvis Evanoff meie riigi kõrge teenetemärgi olulise panuse eest Eesti kui NATO liikmesmaa julgeoleku kindlustamisel ning alliansi vastuluure ja terrorismivastase võitluse edukal koordineerimisel.

“Kui räägime NATO sisemisest julgeolekust ja alliansi saladuste kaitsest, siis on meil 28 ust, üks igale liikmesmaale, mida ta peab suletuna hoidma, sest muidu oleks see auk kogu alliansi sisemises julgeolekus,” tõdes president Ilves. “Michael Evanoff on NATO peakorteris töötatud ajal õpetanud paljudele, kuidas me alliansis saame tugevdada võõrastele nähtamatuid tulemüüre.”

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229