- Reset + PDFPrindi

President Ilves: Peterburi Jaani kirik on meie vabakondliku tegevuse üheks sümboliks

President Ilves: Peterburi Jaani kirik on meie vabakondliku tegevuse üheks sümboliks
President Toomas Hendrik Ilves Peterburi Eesti luterliku Jaani kiriku taaspühitsemisel
© Andres Putting (Delfi)

20.02.2011

"Oma kirik Peterburis on eestlastele tähendanud kolme olulist asja: eesmärki, sümbolit, teekonda," ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Peterburis Eesti luterliku Jaani kiriku taaspühitsemisel.

"Eesmärgiks oli see suure ootamise ajal, kui oodati ja loodeti vabadust. Kuid oodati ka palju väiksemat – eestlaste oma kooskäimise kohta Neeva kaldal. Sümboliks on ta olnud eestlaste aktiivsele seltsielule Peterburis kogu aeg, nii tegutsemise, kui ka sunnitud katkestuse ajal," sõnas riigipea.

Ta meenutas, et täna taas avatav Jaani kirik on pea kuuskümmend aastat vanem meie oma riigist ning neil kahel – Jaani kirikul ja Eesti riigil – on kõige otsesem seos. Peterburis tegutsenud eesti kogukond, tema vabakondlik seltsitegevus, aitas kaasa Eesti riigi sünnile ning see oli osa meie rahvuslikust liikumisest, rõhutas president Ilves.

"Peterburi oli Tartu ja Riia kõrval üheks kohaks, kus meie sirguv haritlaskond omandas teadmisi ja kogemusi. See oli tuhandetele üks teekond hariduse ja maailma poole. Teekond, mille kaudu tulid Eestisse euroopalikud teadmised. Siin kasvasid ja harisid ennast paljud mehed ja naised, kes hakkasid rajama Eesti riiki. Ka minu enda perekonnalugu on seotud Peterburiga. Just selles linnas töötas 20. sajandi päris alguses, Eesti riigi rajamiseni, minu vanaisa Peeter Rebane, kes võttis siit kaasa abikaasa Aleksandra," kõneles riigipea.

President Ilves viis kuulajad ajalukku, rääkides, kuidas Peterburi Jaani kiriku eest, algas 1917. aasta märtsikuus võimas rongkäik, kus osales ligi 40 000 inimest, kes kõik nõudsid Eestile autonoomiat, mis saavutatigi ning millest sai edasi minna oma riigi loomiseni.

Vabariigi President tunnustas praeguste Peterburi eestlaste tublit tööd, mis on aidanud Jaani kiriku taastada: "Tahan tänada kõiki Peterburi eestlasi ning samuti meie häid sõpru ja toetajaid. Minu tänusõnad kuuluvad ka Peterburi võimudele toetuse ja mõistmise eest. Eriliselt tahan aga tänada koguduse juhatust ning koguduse esinaist Külli Sulge. Teie olete hoidnud ning kandnud endas mõtet kiriku taastamisest, teinud seda väärikalt ning enesekindlalt."

Peterburi Jaani kirik valmis 1860. aastal, selle ehitamisele aitasid kaasa nii eestlaste annetused kui ka keiser Aleksander II rahaline toetus. Nõukogude võim sulges kiriku 1930. aastal. Praegu on kirikuhoone antud Peterburi linna poolt Eesti kogudusele rendile, taasavatud kirik on ka suurepärane kontserdisaal.

 

President Ilvese kõne täistekst asub siin.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229