- Reset + PDFPrindi

President Ilves: Eesti arengukoostöö üheks fookuseks on digiühiskonna edendamine Euroopa Liidu idapartnerlusriikides

President Ilves: Eesti arengukoostöö üheks fookuseks on digiühiskonna edendamine Euroopa Liidu idapartnerlusriikides © Giorgi Kakulia

"Infotehnoloogiliste lahenduste rakendamine võib aidata kaasa demokraatia ja majanduse arengule. Eestil, kes keskendub infotehnoloogilises abis Euroopa Liidu idapartnerlusriikidele, on hea IT-koostöö nii Ukraina, Gruusia kui ka Moldovaga," ütles president Toomas Hendrik Ilves ÜRO 71. Peaassamblee avanädalal e-valitsemise ja läbipaistvate avalike teenuste teemalisel servaüritusel, mille korraldasid ühiselt Eesti, Gruusia, Korea Vabariik ja ÜRO arenguprogramm.

President Ilves kõneles inimõiguste, korruptsiooni, õigusriigi ja heade valitsemistavade ning infotehnoloogiliste lahenduste olulisusest kestliku arengu saavutamisel. Üritusel võtsid sõna ka Gruusia peaminister Giorgi Kvirikašvili ja ÜRO arenguprogrammi esindaja Helen Clark.

"Eesti kogemusest teame, et eduka digiühiskonna ülesehitamise eelduseks on poliitiline pühendumus. See peaks eriti väljenduma seadusandlikus toes ning olema osa õigusriigi ja demokraatliku ühiskonna laiemast tugevdamisest," märkis president Ilves, kelle hinnangul aitavad e-valitsemise lahendused Euroopa Liidu idapartnerlusriikides kaasa vajalike reformide läbiviimisele.

Seejuures tõdes Eesti riigipea, et nii nagu digipoliitika pole ainult tehnoloogia, ei lahenda ainult tehnoloogia ühegi riigi kõiki arenguprobleeme, see on olnud mõjus ikka kombineerituna teiste reformidega.

Tema sõnul jagab Eesti pidevalt oma kogemusi infotehnoloogiliste lahenduste rakendamisel avatud ühiskonna ja majanduse arenguks.

"Näiteks meie E-riigi Akadeemia on juhtinud e-valitsemise, e-demokraatia, riikliku küberturvalisuse ja avatud infoühiskondade alaseid projekte praeguseks rohkem kui 50 riigis. Eesti valitsusasutused on teinud koostööd mitmekümnete riikidega, sama kehtib meie ettevõtete kohta," sõnas president Ilves.

Kohtumine sai innustust eelmise aasta ÜRO tippkohtumisest, kus lepiti kokku järgmise 15 aasta kestliku arengu eesmärgid, mida on kokku 17 ja neist kaks puudutavad otseselt infoühiskonna arengut.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond