- Reset + PDFPrindi

President Ilves: me vajame demokraatlike riikide digitaalset turvaorganisatsiooni

01.06.2016

President Toomas Hendrik Ilves avas NATO küberkaitsekeskuse iga-aastase rahvusvahelise konverentsi CyCon, mille teemaks on seekord võim küberruumis.

Eesti riigipea, kes on kümneaastase ametiaja jooksul seadnud üheks eesmärgiks küberturvalisuse parandamise nii kodus kui ka liitlaste seas, kutsus kõiki mõtlema uutmoodi, et demokraatlikud riigid võiksid sõltumata geograafilisest asukohast koonduda digitaalsesse turvaorganisatsiooni.

"Ma tean, et see tundub raske, vaadates kui kaua aega on kulunud nn viienda ehk küberdomeeni omaksvõtule, aga nii peaksime mõtlema," rõhutas president Ilves.

See uus mõtteviis avaldab mõju ka NATO-le, Atlandi-ülesele kaitsealliansile, kus meie liitlasteks küberohtude tõrjumisel ja ennetamisel peavad kindlasti olema näiteks Jaapan, Lõuna-Korea, Austraalia, ütles ta.

"Küberjulgeolekus ei ole territoriaalsus piiranguks," kordas president Ilves.

Ta kutsus küberruumis julgeoleku tagamiseks tihedamale koostööle ka era- ja riigisektori vahel olukorras, kus rahvusvaheliste korporatsioonide riist- ja tarkvara on üleilmses kasutuses, aga julgeolek on rahvuslik, piiratud riigipiiridega.


Tallinnas tegutseva NATO küberkaitsekeskuse liikmelisus on avatud kõigile alliansi liitlasriikidele. Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Kreeka, Leedu, Läti, Poola, Prantsusmaa, Saksamaa, Slovakkia, Tšehhi vabariik, Türgi, Ungari, USA ja Ühendkuningriik on keskuse sponsorriigid, Austria ja Soome on liitunud partnerriikidena. Keskust rahastavad ja mehitavad liikmesriigid ning see ei kuulu NATO sõjalisse struktuuri.


Vabariigi Presidendi kõne (inglise keeles) täistekst on aadressil: https://www.president.ee/en/official-duties/speeches/12281-president-toomas-hendrik-ilvess-opening-speech-at-cycon-in-tallinn-on-june-1-2016/index.html


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond