- Reset + PDFPrindi

President Ilves Zagrebis: Eesti ja Horvaatia mõistavad ühtemoodi nii piiririikide kui ka kogu Euroopa muresid

President Ilves Zagrebis: Eesti ja Horvaatia mõistavad ühtemoodi nii piiririikide kui ka kogu Euroopa muresid
Presidentide ühine pressikonverents.
© Raigo Pajula

"Eesti ja Horvaatia on rajamaad, kes mõistavad ühtemoodi nii piiririikide kui ka kogu Euroopa muresid, me teame, et Euroopat aitab edasi üksmeel," ütles Zagrebisse koos abikaasaga ametlikule visiidile saabunud president Toomas Hendrik Ilves kõnelustel Horvaatia riigipea Kolinda Grabar-Kitarović'iga. "Me teame, kui tähtis on hoida Euroopa Liidu edulugu ja NATO ühtsust, millest me mõlemad oleme osa saanud."

Näeme Teise maailmasõja järel kõige keerulisemat Euroopa julgeolekupilti, kus seisame vastamisi reaalsete, mitte teoreetiliste väliste ja sisemiste väljakutsetega, tõdes president Ilves, kelle sõnul on see eriti tundlik Eesti ja Horvaatia taolistele väiksematele riikidele.

"Kriisidega hakkama saamise võtmesõnad on ühtsus ja solidaarsus, samuti vastastikku üksteise murede mõistmine idast läände ja lõunast põhja," rõhutas Eesti riigipea.

President Ilves tervitas Euroopa Liidu kokkulepet Türgiga, nimetades seda oluliseks sammuks õiges suunas.

"Olen rahul EL-i otsustavusega, meil on selge plaan ja kindlad tähtajad. Kui me kõike seda ka teeme, väheneb surve meie välispiiridele ja mis kõige olulisem, vähendame põgenike sattumist inimsmugeldajate võrgustikku," ütles Eesti riigipea.

Tema sõnul toetab Eesti Horvaatia liitumist Schengeni viisaruumiga, mis on ka märk, et Euroopa Liit on jäänud kindlaks oma senistele põhimõtetele.

Eesti riigipea tõdes, et Venemaa agressioon Ukrainas ja Krimmi annektsioon mõjutab kogu Euroopa julgeolekukeskkonda ning mitmed ebastabiilsust põhjustavad ohud on seotud just lõunatiivaga.

"Selles valguses peab NATO tippkohtumine Varssavis tähtsustama nii alliansi lõuna- kui ka idatiiva tugevdamist," ütles Eesti riigipea.

Eesti toetab NATO avatud uste poliitikat, samuti ei tohi Euroopa Liit olla suletud riikidele, kes jagavad euroopalikke väärtusi ja on tulevikus valmis ühendusega liituma, sõnas president Ilves.

Riigipead Ilves ja Grabar-Kitarović julgustasid Eesti ja Horvaatia ettevõtjaid senisest suuremale majandus- ja kaubanduskoostööle, mille võimalikkust kinnitab Eesti presidenti saatev esindulik äridelegatsioon.

Riigipead rääkisid ka Horvaatia presidendi algatatud Aadria-Balti-Musta mere koostöö initsiatiivist kui piirkondliku partnerluse süvendajast. President Ilves kutsus Horvaatiat ühinema NATO küberkaitsekeskusega Tallinnas.

Homme kohtub president Ilves Horvaatia peaminister Tihomir Orešković'i ja parlamendi spiikri, akadeemik Željko Reineriga ning esineb Zagrebi ülikoolis avaliku loenguga "Euroopa ristteel". Ülehomme külastab ta Rijeka Ülikooli IT- ja robootikakeskusi ning Opatija väikelinna.

Ieva Ilves, keda saadab Zagrebis Horvaatia riigipea abikaasa, IT- ja küberturvalisuse taustaga Jakov Kitarović, külastab küberkaitse tarkvara arendamisele keskendunud rahvusvahelise haardega firmat Reversing Labs.

Riigipead saatvasse ametlikku delegatsiooni kuuluvad välisminister Marina Kaljurand, siseminister Hanno Pevkur, ettevõtlusminister Liisa Oviir ja kaitseväe juhataja, kindralleitnant Riho Terras. Ametlikus delegatsioonis on ka välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Kyllike Sillaste-Elling, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler Viljar Lubi ning Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi andmeturbe professor Dominique Unruh ja Riigikogu liige Peeter Ernits.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond