- Reset + PDFPrindi

"President Toomas Hendrik Ilves: see muudab kõike", Eesti Päevaleht

President Toomas Hendrik Ilves, siseminister Hanno Pevkur ja välisminister Marina Kaljurand ametlikul visiidil Horvaatias.
© Raigo Pajula

Kärt Anvelt


Brüsselis toimunu on rünnak inimestele, eesmärgiga teha nii palju kahju kui võimalik. Euroopa on ristteel ning valida on ühtsuse ja solidaarsuse või suletuse vahel, kinnitab president Ilves.

Teated eile hommikul Belgias toimunud pommirünnakutest jõudsid Horvaatias riigivisiidil oleva Eesti delegatsioonini hommikusöögilauas. Nii ametliku kui ka äridelegatsiooni liikmed jälgisid toimuvat murelikult telefonitsi. Igast uuest infokillust teavitati teisi. Välisminister Marina Kaljurand ja siseminister Hanno Pevkur pidasid ärevaid telefonikõnesid Eesti ja Brüsseli ametnikega.

"Rääkisin ka kapo peadirektori Arnold Sinisaluga, Eestis on kõik kontrolli all," ruttas Pevkur kinnitama. Tavaliselt naerul näoga Kaljurand oli aga enam kui murelik. Peale selle, et Belgias toimunu oli šokeeriv üleüldises mõttes, muretses Kaljurand ka Brüsselis töötavate kaasmaalaste pärast. "Praegu tundub, et eestlastega on kõik korras," ütles ta.

"See muudab kõike," tõdes president Toomas Hendrik Ilves Eesti Päevalehele, kui küsisime, kas Belgias juhtunu muudab välisvisiidi kõnepunkte ja peamiseks teemaks kujuneb terrorism. President oli sündmustest šokeeritud ega varjanudki seda. Šokk peegeldus nii tema näos kui ka sõnades. "See on rünnak inimestele. Eesmärk oli teha inimeludele nii palju kahju kui võimalik," sõnas Ilves.

Ka Horvaatia peaminister Tihomir Orešković ütles, et Belgias toimunu on terroristide argpükslik tegu. "Edastaksin esmalt minu ja Horvaatia valitsuse kaastundeavaldused meie sõpradele Belgias ja ka ohvrite perekondadele. Me mõistame selle rünnaku hukka. On ilmselge, et peame terrorismi vastu võideldes ühtsed olema," ütles Orešković.

Terrorismi teemaga algas ka president Ilvese avalik esinemine Zagrebi ülikoolis. "Täna on Euroopa tume päev," alustas Ilves loengut "Euroopa ristteel", paludes kõigil leinaminutiks tõusta. "Euroopa on ristteel, tänane päev kinnitab seda veel kord," sõnas Eesti riigipea. "Valida on ühtsuse ja solidaarsuse või suletuse vahel."

Eesti president leidis, et Brüsselis toimunu oli rünnak Euroopa südames, linnas, mis on paljude jaoks teine pealinn. "Me oleme koos oma liitlase Belgiaga selles tragöödias," kinnitas ta.

President Ilvese sõnul peame rahulikuks jääma ja meeles pidama, et need, kes põgenevad sõja ja terrori eest, pole terroristid. "Kurjad ja populistlikud loosungid ei anna meile õigeid vastuseid ega muuda ühiskondi turvalisemaks," rõhutas Eesti riigipea. "Meie vastus ei saa tugineda hirmule," lisas ta. "Meie vastus ei saa olla Euroopa sees piiride sulgemine, vaid tugevam koostöö julgeolekuasutuste vahel ja välispiiride kontrollimisel."


Nördinud Madisoni säutsu üle


President Ilves nimetas muret tekitavaks, kuidas paremäärmuslikud jõud Euroopas toetust koguvad: "Äärmuslike poliitiliste jõudude suurenev populaarsus Euroopas on meile suurem väljakutse kui põgenikekriis," lisas ta. Ilves ei varjanud oma nördimust selle üle, et riigikogu EKRE fraktsiooni liige Jaak Madison Twitteris Brüsseli teemat parastavalt kommenteeris.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras nentis eile hommikul Eesti Päevalehele, et Brüsseli terrorirünnakut oodati ja sellega arvestati juba pikalt. "Aga ära hoida seda siiski ei suudetud," tõdes kaitseväe juhataja.

Selliste olukordadega tegelemine on Terrase sõnul politsei pärusmaa, kuid kaitsevägi toetab politseid igas võimalikus olukorras. "Meie oleme enda jaoks läbi mänginud, kuidas me sellistes olukordades käitume," kinnitas Terras.