- Reset + PDFPrindi

President Ilves vastuseks meediaväljaannete küsimustele olukorrast Ukrainas ja Minski kokkulepetest

13.02.2015

President Toomas Hendrik Ilves:
Tunnustan Saksamaa ja Prantsusmaa liidrite jõupingutusi ja visadust Minski kõnelustel vaherahu kokkuleppeni jõudmisel. Meie ülesanne on taastada möödunud aastal kõikuma löönud Euroopa rahuliku kooseksisteerimise kord. Minskis 12. veebruaril saavutatu on selles suunas oluline, kuigi habras samm.

Kokkuleppe tõeline väärtus selgub alles selle rakendamisel. Täna on säilinud siiski lootus, et sõjategevus, mis on võtnud tuhandeid elusid ja sundinud sadu tuhandeid inimesi jätma oma kodud, peatub. Loodan, et relvarahu Ukrainas jõustub ja püsib. Seda ootavad Donetski ja Luganski elanikud, seda ootab kogu Euroopa.

Venemaa on agressiooniga Ukrainas rikkunud rahvusvahelise õiguse aluseid — piiride puutumatust ja välissuhtluses jõu kasutamise keeldu. Jätkame toetust Ukraina püüdlustele taastada rahu, tagada oma riigi iseseisvus, suveräänsus ja territooriumi puutumatus.

Euroopa Liidu sanktsioonirežiimi leevendamisest ei saa juttugi olla, kuni pole saavutatud nähtavaid, käegakatsutavaid tulemusi — Vene relvastuse ja sõjaväelaste väljaviimist Ukrainast ning Ukraina kontrolli taastamist oma piiride ja territooriumi üle.

Ukraina rahvas oma julguse, võitlustahte ja kindlameelsusega on eeskujuks kõigile neile, kes hindavad vabadust, demokraatiat ja iga riigi õigust otsustada ise enda poliitika ja liitlaste üle.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229