- Reset + PDFPrindi

President Ilves Leedu rahvuspühal: vabaduse ja oma julgeoleku hoidmiseks teeme tööd iga päev

President Ilves Leedu rahvuspühal: vabaduse ja oma julgeoleku hoidmiseks teeme tööd iga päev
President Toomas Hendrik Ilves tervitamas Leedu presidenti Dalia Grybauskaitėt eelmise aasta detsembris Balti ja Poola riigipeade kohtumise eel Kõue mõisas.
© Rene Riisalu

16.02.2015

President Toomas Hendrik Ilves õnnitles Leedu riigipead Dalia Grybauskaitėt ja kogu Leedut iseseisvuspäeva puhul.

Ta meenutas, kuidas kahe aasta eest külastas koos Leedu presidendiga Vilniuses Užupise vabakondlikku linnaosa, avades seal tahvli Užupise põhiseaduse eestikeelse tekstiga, mille paragrahv 32 kõlab nii: "Inimene vastutab oma vabaduse eest."

Eesti ja Leedu on võtnud selle vastutuse olla vabad inimeste ja riikidena, kirjutas Eesti riigipea Leedu iseseisvuspäeval.

"Meie riikide, NATO liitlaste ja Euroopa Liidu liikmesmaade, iseseisvus on kaitstum kui kunagi varem. Ent meie enda ajalugu ja ühe meie naaberriigi Euroopa julgeolekuolukorda oluliselt muutnud sõjaline tegevus viimase aasta jooksul Ukrainas meenutavad, et vabadus pole iseenesest mõistetav. Vabaduse ja oma julgeoleku hoidmiseks teeme tööd iga päev, siinsamas kodus, nii meie enda Balti-Põhjala piirkonnas kui ka Atlandi-ülesel liitlasteljel. Siis me kestame ja püsime edasi vabadena," kirjutas Eesti riigipea president Grybauskaitėle.

Edukas piirkondlik koostöö on meist igaühe rahvuslikes huvides. Me kõik võidame sellest. Siin on ka üks põhjus, miks Eesti oli Leedu euroalaga ühinemise kindel toetaja, sest nüüd on euroalas rohkem vastutustundlikke ja reegleid järgivaid riike. Samuti suurendab LNG-terminali avamine Klaipedas kogu meie piirkonna energiajulgeolekut, tõdes president Ilves.

"Loodan, et Leedule edukas ja õnnelik tulevik kätkeb endas ka mitmeid meie ühiseid suuri projekte, olgu neiks Rail Baltic kiirraudtee, mis ühendab Balti riigid ülejäänud Euroopaga, kaasaegsed energialahendused ning muidugi igapäevane, nähtav ja tulemuslik panustamine julgeolekusse," kirjutas Eesti riigipea.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229