- Reset + PDFPrindi

President Ilves annab Soome riigivisiidi eel mitmed teenetemärgid

09.05.2014

President Toomas Hendrik Ilves, kes sõidab järgmisel nädalal riigivisiidile Soome Vabariiki, annab mitmetele Soome poliitikutele, kultuuriinimestele ja ühiskonna edendajatele Eesti kõrged teenetemärgid.

Maarjamaa Risti keti saab Soome president Sauli Niinistö.

Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi saajate seas on parlamendi esimees Eero Heinäluoma, peaminister Jyrki Katainen kui Põhjala-Balti piirkonna koostöö edendaja, kaitseminister Carl Haglund kui Eesti ja Soome kaitsekoostöö tihendaja ning väliskaubandus- ja Euroopa asjade minister Alexander Stubb, kes Euroopa Parlamendi saadikuna aitas Läänemere strateegial saada Euroopa Liidu ametlikuks poliitikaks.

Kotkaristi I klassi teenetemärgi saab Soome kaitseväe juhataja kindral Ari Puheloinen.

Eesti riigi kõrged teenetemärgid saavad ka Aalto Ülikooli filosoofiaprofessor Esa Saarinen; demokraatia, inimõiguste ja õigusriigi eest vankumalt seisnud Soome parlamendi liige Ben Zyskowicz; pikaaegne Eesti-Soome koostöö kujundaja, Soome välisministeeriumi Euroopa osakonna põhjamaade üksuse direktor Vesa Vasara; Soome Pen-klubi endine president, Soome-Eesti koostöö edendaja Jukka Mallinen; praegune Pen-klubi president, kirjanik ja luuletaja, aktiivne sõnavõtja keerulistel ühiskondlikel teemadel Jarkko Tontti.

Maarjamaa Risti teenetemärgid saajate seas on Soome-Eesti kaitsekoostöö edendaja Markus Anaja, kes on vabatahtlikuna toetanud meie Kaitseliitu alates selle taastamisest; Soome Eesti Seltside Liidu esimees, aktiivne eesti-soome tõlkija ja kirjastamisvõimaluste hankija, hariduskoostöö edendaja Sanna Immanen; Soome-Eesti kultuurikoostöö edendaja, OY Rockadillo ainuomanik ja juhataja, ligi veerand sajandit Eesti indiemuusikatööstust toetanud ning Eesti artistidele ja produtsentidele rahvusvahelisi kontakte loonud Tapio Korjus; Tartu Ülikoolis arstiks õppinud Kirsi Korpi, kes töötab Helsingi Ülikooli Meilahti haiglas kardioloogina ning on Soome-Eesti akadeemiliste organisatsioonide ja meditsiinikoostöö edendaja, Soome kiiruisutajate rahvuskoondise arst; Soome-Eesti kultuurikoostöö edendaja; Varsinais-Suomen Viro keskuse tegevsekretär, sõpruslinnade Turku ja Tartu koostöö arendaja Reino Lemmetyinen; kirjanik, näitekirjanik ja kolumnist, firma Omnia Mea Arts juht ja omanik Juha Vakkuri, endine YLE rahvusvaheliste koostööprojektide osakonna juhataja, Eesti kultuuri tutvustaja nii Soomes kui mujal Euroopas, kelle esimeseks koostööpartneriks Tallinnfilmi kaudu oli Lennart Meri 1977. aastal valminud täispika dokumentaalfilmiga "Linnutee tuuled".

Ajakirjanikest saavad Eesti teenetemärgid pikaaegne YLE toimetaja ja praegune kolumnist Jarmo Mäkela ning humanitaarsete väärtuste kaitsja, päevalehe Helsingin Sanomat endine peatoimetaja Mikael Pentikäinen.

Ettevõtjatest saavad Eesti teenetemärgi Tallinna sadama partneri, Vuosaari sadama direktor Jukka Kallio ja Helsingi sadama tegevdirektor Kimmo Mäki.


***


President Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves viibivad riigivisiidil Soomes 12.-14. mail.

Eesti riigipea kohtub oma Soome kolleegi Sauli Niinistö, Soome parlamendi spiikri Eero Heinäluoma ja peaminister Jyrki Kataineniga. Presidendid Ilves ja Niinistö avavad Eesti-Soome äriseminari.

Eesti riigipea esineb avaliku loenguga Soome Rahvusooperis "Põhja-Euroopa pärast Helsingi lõpp-pakti hävitamist Ukrainas", kus kuulajaiks on Soome kõrgemate riigikaitsekursuste vilistlased.

Ta külastab Helsingis mitmeid ettevõtteid, ka Vuosaari sadamat, mis on Tallinna partnersadam ning samuti Suomenlinna.

Soome presidendipaar annab külaliste auks riigiõhtusöögi, president Ilves ja Evelin Ilves korraldavad aga vastuvõtu Tallinki laeval Silja Europa.

Eesti riigipead saatvasse ametlikku delegatsiooni kuuluvad ka väliskaubanduse- ja ettevõtlusvaldkonna minister Anne Sulling, kultuuriminister Urve Tiidus, kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras, kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, Riigikogu liikmed Marko Mihkelson ja Rein Lang, Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas, Tartu Ülikooli spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku juhataja dotsent Eve Unt. 40-liikmelist äridelegatsiooni juhib Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman.

Evelin Ilves külastab Helsingi spordimeditsiini uurimus- ja koolituskeskust, Ateneumi muuseumis Tove Janssoni 100. sünniaastapäeva näitust, ettevõtteid Marimekko ja Suunto ning avab Anu Raua tekstiilinäituse Eesti saatkonnas.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229