- Reset + PDFPrindi

President Ilves juhtis interneti haldamisega tegeleva globaalse ekspertkogu koosolekut

06.05.2014

President Toomas Hendrik Ilvese juhtimisel kogunes 4. ja 5. mail Dubais ekspertide kogu, et arutada Internetiga seotud globaalseid väljakutseid ning säilitada küberruum riigipiiride ülese, vaba infoliikumise ruumina. Ekspertkogu kokkukutsuja on rahvusvaheline Interneti tehnilist haldust korraldav organisatsioon ICANN (Interneti Nimede ja Numbrite Määramise Korporatsioon).

Ekspertkogu keskendus oma pooleaastase töö lõppraporti arutelule, rõhuasetusega tulevikku suunatud tegevustele. Interneti valitsemine on palju laiem kui ainult ICANN-i tegevus ning ekspertide arvates tuleb luua selgelt mõistetavad ja tunnustatud reeglid – mitte tingimata asutused või organisatsioonid –, mille kaudu saab lahendada Interneti haldamisel tekkivaid erinevaid küsimusi ja probleeme. Samas tõdeti, et Interneti haldamisega tegeleb mitmeid erinevaid osapooli nii riiklikul, regionaalsel kui ka üleilmsel tasandil ning kõigile sobivaid valmislahendusi ei ole. Ekspertkogu lõppraport panustab jätkuvasse diskussiooni Interneti arengu ja vabaduse teemadel.

Eksperdid rõhutasid, et interneti haldamisel tuleb lähtuda põhimõtetest, mis on heaks kiidetud laiahaardelise kogukonna poolt aprilli lõpus Brasiilias toimunud Interneti tulevikule pühendatud konverentsil NETmundial. Internetti haldamisel tuleb lähtuda põhimõtetest nagu detsentraliseeritus, inimõiguste austamine, läbipaistvus, koosmeel, avatud ja kaasav juhtimine.

Ekspertkogusse kuuluvad valitsuste, kodanikuühiskonna, erasektori, rahvusvaheliste organisatsioonide ja IT-kogukonna 19 esindajat üle maailma, kes tegutsevad oma organisatsioonilisest kuuluvusest sõltumatult. Nende seas on näiteks Fadi Chehade, ICANN'i tegevjuht ja president; Vint Cerf, Google asepresident; Mitchell Baker, Mozilla Foundation'i eesistuja; Jimmy Wales, Wikipedia üks loojatest; Mohamed al Ghanem, UAE Telecommunications Regulatory Authority looja. Eksperdid kogunesid esimest korda mullu detsembris Londonis.


Rahvusvaheline koostöökogu teatab uuest viisist, kuidas internetti edaspidi hallata (.doc-fail)

Ekspertkogu lõppraport (PDF-fail, inglise keeles)


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229