- Reset + PDFPrindi

"llves: ma ei ole armuandmispalveid läbi vaadates liiga karmikäeline", BNS

18.12.2012

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul ei ole ta süüdimõistetud kurjategijate armuandmispalveid läbi vaadates võrreldes eelmiste riigipeadega liiga karmikäeline, kuna temani jõuavadki enamasti väga raskeid kuritegusid toime pannud inimeste armuandmispalved, mida ei ole võimalik rahuldada.

President Toomas Hendrik Ilves on oma ametiajal andnud kurjategijatele armu tunduvalt vähem, kui tema eelkäija president Arnold Rüütel.

"Selle põhjus on väga lihtne, vahepealsetel aastatel on kurjategijate ennetähtaegse vabastamise protsess mitme uue kihiga täitunud ja näiteks vanglatele on antud palju volitusi teha ettepanekuid süüdimõistetute ennetähtaegseks vabastamiseks. Minuni jõuavadki armuandmispalved sellistelt kurjategijatelt, kellele sa ei taha armu anda," ütles Ilves intervjuus BNS-ile.

Riigipea nentis, et 15 aastat tagasi ei olnud olemas näiteks elektroonilisi jalavõrusid, millega praegu paljud süüdimõistetud enne tähtaega vanglast elektroonilise järelevalve all tingimisi vabadusse pääsevad.

"Siis tulid presidendile otsustamiseks igasugused armuandmispalved, kuna ei olnud paljusid praegusi mehhanisme, millega kurjategijad enne tähtaega vanglast vabadusse pääsesid. Aga praegu paljud juhtumid minuni enam üldse ei jõuagi. Minuni ei jõua otsustamiseks selliseid südantlõhestavaid lugusid, kuidas keegi on vanglas, kuna on jätnud 50 krooni maksmata ja samal ajal elavad kolm last kodus kehvades oludes isata," tõdes president.

Ilvese sõnul jõuavadki praegu temani sageli tapjate ja mõrtsukate armuandmispalved.

"Põhimõtteliselt Juri Ustimenko sarnased juhtumid jõuavadki minuni ja ma tõesti ei taha, et sellised inimesed vabadusse pääseksid," lausus Ilves.

Viimati vaatas president Toomas Hendrik Ilves 6. detsembril läbi 18 süüdimõistetu armuandmispalved ja jättis kõik need rahuldamata. Teiste seas ei saanud armu ka kurikuulus sarimõrvar Juri Ustimenko, kes kannab viie inimese tapmise, kahe inimese mõrvakatse ja mitme muu raske kuriteo eest eluaegset vangistust.

President Toomas Hendrik Ilves on on praeguse ametiaja jooksul andnud armu vaid ühele inimesele. Mullu detsembris otsustas riigipea andma armu varavastaste kuritegude eest vanglakaristust kandnud mehele.

President Ilvese esimese ametiaja statistika näitab, et aastatel 2006-2011 vaatas Ilves läbi 553 süüdimõistetu armuandmispalve ning andis armu viiele kuriteo eest vanglasse saadetud süüdimõistetule. Eelmine president Arnold Rüütel andis armu palju rohkematele kurjategijatele.