- Reset + PDFPrindi

"Ilvese sõnul ei tasu karta Eesti hülgamist USA poolt", BNS

16.12.2012

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul ei ole mingi põhjust karta Euroopa, sealhulgas Eesti kaitsealast hülgamist Ameerika Ühendriikide poolt, millele on viidanud mitmed analüütikud.

"Ei ole mingeid märke, et USA Eestit hülgaks. Oleme mõlemad NATO liikmed ja selle organisatsiooni liitlased ei jäta üksteist kaitseta. Lisaks on paar asja, mis kõnelevad konkreetselt meie kasuks. Kasvõi see, et Eesti võtab riigikaitset tõsiselt ja ka ameeriklased võtavad riigi kaitset väga tõsiselt," ütles Ilves intervjuus BNS-ile.

Presidendi sõnul ongi probleem selles, et USA liitlased ise ei soovi piisavalt panustada oma kaitsekulutustesse.

"USA endine kaitseminister Robert Gates küsis juba poolteist aastat tagasi, kaua võib? Gatesi sõnul ei ole väga ratsionaalne, kui teised riigid panustavad oma kaitsesse ühe protsendi SKT-st või veelgi vähem, aga USA maksab kinni 75 protsenti Euroopale suunatud [NATO] kaitse-eelarvest. Ja siis, kui kaob ideoloogiline põhjus, mis oli aastal 1945 või 1991 ja sul endal on majanduskriis, ei ole veenev, et sa pead maksma kinni nende inimeste kaitse, kes selle eest ise maksta ei taha," nentis Ilves.

Riigipea tõdes, et see on Ameerika Ühendriikide poolt täiesti loogiline reaktsioon.

"Samas on minu kogemus olnud, et Eesti poliitilised suhted Ameerika Ühendriikidega on oluliselt paremad kui mõnel teisel riigil tänu sellele, et Eesti on olnud üks nendest, kes täidab nõuet eraldada kaitsekulutusteks kaks protsenti SKT-st," lausus Ilves.

Mitmed analüütikud on viimastel aastatel tõdenud, et Ameerika Ühendriikide fookus liigub möödapääsmatult Aasia, eriti majanduslikult tugevneva Hiina suunas ning seda nii majandus- kui ka julgeolekuküsimustes. See tähendab aga paratamatult seda, et Euroopa peab ise oma julgeoleku eest maksma hakkama.