- Reset + PDFPrindi

"Mulgimaa lipp sai õnnistuse", Valgamaalane, 15. oktoober 2013

15.10.2013

Sandra Saar


Laupäev oli Mulgimaale eriline: Tarvastu Peetri kirikus õnnistati Mulgimaa lipp. Varem mulkidel sellist ühtset sümbolit, mille alla koonduda, polnud.

Et lipp leida, korraldati ideekonkurss. Kokku laekus üle 60 töö 30 autorilt. Esmalt valisid oma lemmikud Mulgimaa omavalitsused, seejärel pandi kavandid rahvahääletusele.

Viljandi mehe Tõnno Habichti kujundatud lipu põhivärv on linaõiesinine, veel on lipul Mulgi kuuele viitavat musta, valguse värvi valget ja punane, mis kujutab Eestis ainulaadset viie sõlmega kaaruspaela. Viis sõlme tähendab viit Mulgimaa kihelkonda.

Pärast lipu õnnistamise teenistust EELK Tarvastu Peetri kirikus mindi ühises rongkäigus Tarvastu paisjärve äärde, kus avati puuskulptuuride kogu «Õnnelik Mulgi pere». Selle valmistamiseks kulus kaks kuud ja võimsad lehisepalgid on pärit Kärstnast.

Mulgi kujusid on märgata mujalgi, kuid peret seni polnud.

Tarvastu vallavanem Alar Karu ütles, et üritus läks väga hästi ja rahvast oli kohale tulnud palju.

«Minu meelest oli väga suursugune üritus,» sedastas ta. Ürituse kordaminekut näitab tõsiasi, et pärast õnnistamist kuulis vallavanem rahvalt palju positiivset tagasisidet.

Vallavanem nentis, et kahjuks polnud kohale tulnud inimestele anda väikseid lippe, mida käes hoida ja lehvitada.

«Paljud isegi tahtsid osta. Küsisid, kust saaks Mulgi lippu. Usun, et lähiajal me selle probleemi ka lahendame,» lausus Karu.

Vallavanema sõnutsi on Mulgimaa lipp tähtis, sest juba vanast ajast oli oluline, missuguse lipu alla rahvas koondub. Mees rääkis, et muidu on mulkidel sümboliks kaaruspael ja Mulgi kuub, mis piirkonda iseloomustab.

Lisaks rahvariietele on aga nüüd olemas ka lipp, mis tema sõnul märgib ära inimesed, kes ühise lipu all oma ideede eest välja minna soovivad. «Lipp on märk,» lisas vallavanem.

President Toomas Hendrik Ilves soovis oma kõnes, et mulgid koonduksid üheks omavalitsuseks.

«Arvan, et meil mulkidena oma riiki pole vaja ehk Mulgi riiki pole vaja. Tõsi küll, setodel on oma kuningriik. Aga mul oleks väga hea meel, kui paneksime seljad kokku, et meil oleks ühine jõud ja üks Mulgi omavalitsus. Sellega suudame tulevikus väga palju saavutada,» rääkis president.