- Reset + PDFPrindi

"ahvakogu algatajad kogunesid ja panid edasise kondikava paika", Delfi, 21. jaanuar 2013

21.01.2013

Eesti Koostöö Kogu eestvedamisel täna Kadriorus kogunenud rahvakogu algatajad arutasid senisest veidi laiemas ringis põhimõtteid, kuidas edasi minna internetis kogutud ideedega. Esindusliku valikuga arutelupäev kutsutakse kokku märtsis.

Tänasel arutelul osalenud kolumnist Ahto Lobjakas ütles Delfile, et arutelu käigus pandi paika kondikava, millele kohaolnuist kellelgi vastuväiteid ei olnud. Lobjakas ütles, et Harta algatajad, kes on rahvakogu teemat arutanud, on kondikavaga pôhimõtteliselt nõus.

"Hartalaste jaoks on oluline, et protsess oleks võmalikult kaasav, läbipaistev ja tulemused võimalikult selged," ütles Lobjakas

Lobjakas rõhutas, et kõik Harta liikmed räägivad enda eest, kuid tema jääb rahule, kui kõik läheb nii nagu täna räägiti.

Praegu avatud internetikeskkond rahvakogu.ee jääb avatuks 31. jaanuarini. Seejärel kogunevad eksperdid, kes analüüsivad ettepanekute kimpe ja süstematiseerivad need.

Edasi arutatakse aktiivsete inimeste - ekspertide, aktivistide, vaatlejate ja poliitikute - osalusel ettepanekuid neljal-viiel teemapäeval, kust peaks iga teema kohta vormuma juba käepärane number alternatiive või valikuid. Näiteks, kas partei asutamiseks peaks olema 200, 500 või 1000 asutajat või kas erakonnad peavad saama riigieelarvest raha või mitte.

Üldaruelu päevale kutsutakse inimesed, kes valitaks mõne uuringufirma abil juhuvalimiga üle Eesti nende seast, kes soovivad rahvakogul osaleda.

Need pooltuhat kuni tuhat inimest tuleksid kokku üheks päevaks. Juba olemasoleva ja maailmas katsetatud metodoloogia alusel jaotatakse nad laudadesse, kus nad hakkava ettepanekuid arutama vastava koolituse saanud moderaatorite juhendamisel.

Üldarutelu päeval vormunud konkreetselt sõnastatud soovid on president "Jääkeldri" algatuse raames lubanud viia riigikokku. Edasine on juba riigikogu teha, sest seadusi saab muuta vaid parlament.


Artikkel Delfi veebilehel.