- Reset + PDFPrindi

"Eesti riigijuhid osalesid Helsingis salajasel kohtumisel", Delfi, 4. november 2012

04.11.2012

Toimetas Lauri Laugen


Laupäeval kogunesid Helsingis trilateraalse komisjoni istungile paljud tippjuhid, kelle hulgas olid Soome ajakirjanduse andmetel ka Eesti president ja peaminister. Kohtumine oli rangelt salajane ja selle toimumispaika ei avaldatud. Telekanalil MTV3 õnnestus siiski kohtumisel osalejaid filmida.

Kohtumisel osalejad viidi selle toimumispaika bussiga hotellist Kämppi, teatab MTV3.

Kohtumist võõrustanud Soome endine peaminister Esko Aho kaitses salastatust, öeldes, et madala profiili hoidmise eesmärk on võimaldada avalikkuse tähelepanu all olevate isikute vabas vormis arutelu.

"See on arutelufoorum, mis on 40 aastat vana. Kogu idee on see, et siin on võimalik vestelda ilma, et see oleks avalik. Aga see ei ole mingil juhul mingi salaselts," ütles Aho.

Soome ajakirjanduse andmetel osales kohtumisel 150 külalist, kelle hulgas on Itaalia, Eesti, Läti ja Leedu peaministrid. Helsingisse sõitis ka president Toomas Hendrik Ilves.

"Kui keegi kõrvale jääb, valib grupp sobiva järglase. Sel viisil toimub valimisprotsess," seletas Aho.

Laupäevasel kohtumisel olid aruteluteemadeks muu hulgas Soome, Põhjamaade ja Balti riikide roll Euroopas. Räägiti ka Venemaast ja majanduskriisist.

Trilateraalne komisjon korraldab aastas kaks kohtumist, millest üks keskendub Euroopa ja teine maailma teemadele. Soomes toimus eelmine kohtumine 1996. aastal.


Artikkel Delfi veebilehel.