- Reset + PDFPrindi

"Erki Holmberg – mees kolme presidendi taustal", Postimees, 5. veebruar 2016

05.02.2016

Anneli Ammas, reporter


Erki Holmberg (41) on üks nendest presidendi kantselei töötajatest, kes on töötanud Kadriorus kõigi kolme taasiseseisvusaja presidendi juures. Nüüd pälvib ta teenistuse eest Valgetähe IV klassi ordeni.

Holmberg ei olnud veel 24-aastanegi, alles Tartu Ülikoolis ajalootudeng, kui teda 1998. aastal Lennart Meri juurde töövestlusele kutsuti.

See, et Holmberg jõudis presidendi kantseleisse ja on nüüdseks seal kolme riigipea kõrval olnud, oli juhus. Aga samas, kus mujal oleks võinud mees, kes juba 6. klassis tundis huvi maailma vägevate vastu, töötada? Ajaloohuvilise noore, 1986. aastal muinsuskaitse kaudu Eesti asja ajama asunud poisina hakkas ta koguma maailma riigipeade ja riigitegelaste autogramme. Esimene, kes vastas toona veel okupeeritud Eestist saabunud poisi palvele autogramm saata, oli tolle aja maailma esimene mees, Ameerika president Ronald Reagan.

«See oli aeg, kui nii noori inimesi Eestis ka olulistele ametikohtadele võeti,» meenutas Holmberg Kadriorgu jõudmist. Tal on elavalt meeles, kuidas ta 18 aastat tagasi Tartust Tallinna tuli ning Kadrioru pargis ärevalt aega parajaks tegi, et minna presidendi juurde vestlusele.

«Tal oli vähe aega ja mina olin ärevil. Rääkisime Soome kunagisest presidendist Pehr Svinhufvudist ja Haapsalu Troi väljal peaaegu kuuskümmend aastat tagasi toimunud massimõrvast,» jutustas Holmberg mullu ilmunud raamatus presidendi kantselei kohta. «Lõpetuseks küsis Meri: «Kas Erki kirjutatakse kahe k-ga nagu Soomes?» – «Ei, ühega,» vastasin.» Presidendile sobis ka niimoodi.

Haapsalust pärit noormees oligi Kadriorgu siseosakonna juhatajaks tööle võetud. Selles ametis on ta püsinud kõigi kolme presidendi ajal.

Siseosakonna juhataja peab piltlikult öeldes teadma Eesti ning siinsete inimeste ja eluolu kohta kõike. Nagu ta ise näiteks toob: kiiresti sai selgeks, et ka kohatu võib Eestis külanimi olla ja Kohatu on üks ilusamaid külasid. Loomulikult peab iga kantseleiametnik vähemalt üldiselt olema kursis ka kõigi maailma asjadega.

Holmberg vastutab kõige otsesemalt presidendi siseriiklike visiitide eest. Ta on inimene, kes sõidab külla, kuhu president tuleb, esimesena kohale ja hoiab viimase hetkeni visiidist ärevil inimeste kätt. Kui president, olgu see siis Meri, Arnold Rüütel või Toomas Hendrik Ilves, saabub, on kõik sõbralikud ja rõõmsad ning juttu jätkuks kauemaks.

Aga riigitegelaste autogrammide kogumise hobi on Holmbergil siiani. «1600,» avaldab ta arvu, kui suureks on tema kogu kasvanud. Loomulikult on selle sees ka Lennart Meri, Arnold Rüütli ja Toomas Hendrik Ilvese autogrammiga portreed.


Artikkel Postimehe veebilehel.