- Reset + PDFPrindi

"President Ilves näeb Eesti ja Soome uusi koostöövõimalusi", ERR Uudised, 9. november 2015

President Toomas Hendrik Ilves.
© AFP/Scanpix

09.11.2015

Toimetas Heikki Aasaru


President Toomas Hendrik Ilves tegi ettepaneku, et Soome ja Eesti poliitilised juhid haaraksid härjal sarvist ja laseksid koostada põhjaliku raporti riikide uutest koostöövõimalustest.

Ilves rääkis intervjuus Soome ärilehele Kauppalehti, et Soome ja Eesti võivad teistele Euroopa riikidele näidata muu hulgas seda, kuidas infosüsteemid tõrgeteta toimima panna.

"Teenuste ühtesobitamises võime olla Euroopas tõeline tipp. Koos võime praktikas näidata, kuidas asjad sujuvad nii, et teised Euroopas ei oska seda isegi ette kujutada," ütles Ilves.

"Meil tuleb aeg-ajalt koostada ülevaade sellest, kus me oleme, ja arendada uusi koostöövorme, olgu siis küsimuse all infotehnoloogia, selle rakendamine valitsusasjades või infrastruktuur ja teenused ning see, kuidas teenused omavahel kokku sobivad."

Soome ja Eesti peaministrid on seni kaks korda tellinud ühise ettekande sellest, kuidas Soome ja Eesti saavad koostööd laiendada. 2003. aastal koostasid Soome Panga endine juht Esko Ollila ja Eesti endine suursaadik Soomes Jaak Jõerüüt raporti "Soome ja Eesti Euroopa Liidus". Selles oli 40 soovitust, millest suurem osa ka ellu viidi.

2008. aastal avaldasid Soome endine suursaadik Jaakko Blomberg ja Põhjamaade Investeerimispanga eestlasest eksjuht Gunnar Okk raporti sellest, kuidas Soome ja Eesti vastavad koos globaalsetele väljakutsetele.

"Järgmisel aastal saab juba kaheksa aastat eelmisest raportist,. Selle ajaga on asjad dramaatiliselt muutunud," ütles Ilves.

"Eesti ei olnud veel tollal selline IT-oskuste keskus ega e-valitsuse jõujaam, nagu on praegu. Oleme olnud ka 12 aastat Euroopa Liidu liige ja kuulume euroalasse. Ka meie julgeolekuolukord on muutunud."

"Asjad, mis Eestit ja Soomet huvitavad, on täiesti teistsugused, kui eelmisel aastakümnel. Seetõttu, et meie riigid on teineteisele nii lähedased, tasuks meil jälle vaadata, mida võime koos teha. Olen kindel, et leiame uusi koostööalasid."

Ilves sõidab ülehomme Soome, kus ta osaleb Helsingis toimuval SLUSH-i idufirmade tehnoloogiatalentide konverentsil ja kohtub president Sauli Niinistöga.

Eesti ja Soome on Euroopas infotehnoloogia arendamise avangardis. Sellest aga ei piisa. Ilves on väga mures selle üle, et seadusandluse arendamine Euroopas sörgib tehnoloogia arendamise sabas.

"Kui meil ei ole digitaalsete teenuste ühisturgu Euroopas, jääme üha rohkem maha muu maailma arengust."

Ta meenutas, et Ühendriikides on 330 miljoni inimese digiteenuste ühisturg. EL-is elab 500 miljonit inimest, aga siin on 28 eri turgu. Igas riigis on oma seadused, ühisturgu aga ei ole.

"Kui me seda asja korda ei aja, kukume tõesti kõrgelt," ütles Ilves ning hoiatas ka ajude äravoolu eest Ameerikasse.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.