- Reset + PDFPrindi

"Abja-Paluojal peetud kümnes Mulgi konverents tõi palju häid uudiseid", ERR Uudised, 9. oktoober 2015

© Neil Viskov

09.10.2015

Ragnar Kond


Tänavuse Mulgimaa Uhkuse auhinna pälvis tekstiilikunstnik ja õppejõud Anu Raud. Mulgi vanema kaelas sai aga esmakordselt näha tema uut ametiketti. Valmis on ka saanud enam kui 600-leheküljeline raamat Mulgimaa rahvarõivastest.

Mulkide segakoor laulis ajaloolises Mulgimaa keskuses Abja-Paluojal avatuks mulkide kogu aasta ühe olulisema kokkusaamise, seekord juubelikonverentsi. Aga kooris laulavad need, kes end hingelt mulkideks peavad - üle kogu suure Mulgimaa ja kaugemaltki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mulgimaa Uhkuse auhind, mida 2012. aastast välja antakse, jõudis tänavu tekstiilikunstnik Anu Rauani. Tema vaibad, Heimtali muuseum, tudengite juhendamine Kääriku talus, kogu tema olek peegeldab kodukandiarmastust ja -hoidu.

"Inimene, keda armastatakse, on kirgas, erk ja ilus. Lilled, mida vaadatakse ja imetletakse, õitsevad ilusamini. Maal, mida armastatakse ja hoitakse, läheb hästi. Ma loodan, et Mulgimaal läheb hästi," ütles Anu Raud.

Mulkidel on oma lipp ja hümn ja tänasest ka mulgi mustreid kujutav hõbedast ametiraha. Selle autor on ehtekunstnik Riin Somelar, keti tegi Mart Nõu.

Täna esitletud Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja Viljandi muuseumi ühistöös valminud rohkem kui 600-leheküljeline raamat Mulgimaa rahvarõivaist on seni põhjalikem taoline käsitlus.

Mulkide patroonile president Toomas Hendrik Ilvese, kelle kodutalu Ärma sealsamas, sai kingiks Karksi kunstniku Enno Alliku Mulgimaad kujutava õlimaali.

"Mina tunnetan väga tugevalt oma seoseid selle piirkonnaga, sest ma tean, et üle kuue põlve on minu perekonna saatus määratud just sellest, mis siinkandis toimub," sõnas president Ilves.

Täna jõuti keskenduda ka Mulgimaa taluehitusele. Ja kui hästi läheb, on Sooglemäe talukohas varsti Mulgi keskus.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.