- Reset + PDFPrindi

"President Ilves võõrustab Läti presidenti, peateemaks riigikaitse", ERR Uudised, 21. august 2015

Läti president Raimonds Vejonis ja Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilves Ärmal.
© Elmo Riig

21.08.2015

Toimetas Merilin Pärli


President Toomas Hendrik Ilves võõrustab praegu Ärma talus Läti presidenti Raimonds Vejonist. Läti riigipea hinnangul peavad kõik kolm Balti riiki seisma ühiselt selle eest, et NATO kohalolek kasvaks kogu piirkonnas.

Raimonds Vejonis on pisut üle kuu olnud Läti president ja riigipeana Eestis juba teist korda. Nüüd siis Ärmal, Läti piiri lähedal. Presidendid istutasid Ärma talu parki hõlmikpuu ja arutavad täna pisut vabamas õhkkonnas, kuidas Balti riikide hääl ühiste seisukohtade selgitamiseks rohkem mõjule pääseks. Raimonds Vejonis on viimaseil päevil kutsunud Balti riigijuhte seisma koos selle eest, et NATO kohalolek nii Eestis, Lätis kui ka Leedus kasvaks.

"Toetan presidendina kõigi kolme Balti riigi kaitseväe juhtide seisukohta, et NATO kohaloleku suurendamine kogu regioonis on möödapääsmatu.Igas Balti riigis peaks olema pataljoni-suurune NATO väeüksus," teatas Läti president Raimonds Vejonis.

Läti pürgib kaitsekulude tõstmise suunas, kuid ei plaani taastada kohustuslikku ajateenistust. Küll aga kasvab kaitseorganisatsioonide liikmete arv.

Läti valitsus ja parlament on võtnud eesmärgi suurendada 2018. aastaks Läti kaitsekulutusi 2% sisemajanduse kogutoodangust. Praegu väideldakse uue aasta eelarve üle. Tõenäoliselt eraldatakse järgmisel aastal kaitsekuludele 1,4% sisemajanduse kogutoodagust," selgitas Vejonis.

Ka president Toomas Hendrik Ilves on seda meelt, et Balti riigid peaksid oma seisukohti sagedamini omavahel läbi arutama.

"Suurt vahet meie seisukohtadel Brüsselis ei ühes ega teises organisatsioonis pole. Mis aga ei tähenda, et me jätamegi asju nii. Meil on vaja rohkem kooskõlastust, omavahel arutada ja kindlustada, et kui tekib küsimusi, kui on vaja, et me töötaksime koos, siis me seda tegelikult ka teeksime," rõhutas president Ilves.

Raimonds Vejonis lubas endise kaitseministrina presidendiks saades pöörata peatähelepanu just riigi kaitsevõimele.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.