- Reset + PDFPrindi

"Baltimaade ja Ida-Euroopa liidrid: NATO vägede kohalolek peab olema alaline", ERR Uudised, 4. november 2015

04.11.2015

Toimetas Sven Randlaid


Baltimaade ja üheksa Kesk- ja Ida-Euroopa riigi juhid avaldasid Bukarestis toimuval tippkohtumisel sügavat muret Venemaa jätkuvalt agressiivse tegutsemise pärast ning toetasid NATO vägede alalise sõjalise kohaloleku alustamist regioonis.

Riigipead nõudsid, et Venemaa hakkaks taas rahvusvahelistest seadustest kinni pidama ning endale võetud kohustusi täitma. See oleks eeldus NATO ja Venemaa usalduslike suhete taastamisele, vahendas Reuters.

Samuti avaldasid riigijuhid muret Venemaa üha suureneva sõjalise kohaloleku pärast alates Baltimaade piirist kuni Süüriani, kus Vene õhujõud on viimase kuu vältel korraldanud president Bashar al-Assadi võimul hoidmiseks tema vastaste pihta pommirünnakuid.

Baltimaad ning Ida-Euroopa riigid seadsid eesmärgiks teha ühiseid jõupingutusi, et NATO vägede kohalolek regioonis oleks alaline ja suurearvuline.

Riigijuhid kutsusid Bukaresti kohtumisel üles suurendama ka kaitsetaristut, vahendas "Aktuaalne kaamera". Riigid rõhutasid, et juulis Varssavis peetaval tippkohtumisel tuleks langetada otsused julgeolekutagatiste kohta, mis suurendaksid NATO heidutusvõimet ja kaitsetaristut alliansi idapoolsetes riikides.

"Kõigepealt demonstreerisime me täna ühtsust, otsuste üheskoos tegemise võimekust ja tegime ära suure töö seoses otsustega, mis tuleb langetada järgmisel NATO tippkohtumisel Varssavis. Tänase kohtumise kaaskorraldajana võin öelda, et Varssavi kohtumisest saab otsuste langetamise kohtumine, millel allianss demonstreerib oma ühtsust ja otsustusvõimekust," ütles Poola president Andrzej Duda.

Riigijuhtide kohtumisest, kus Eestit esindas president Toomas Hendrik Ilves, võttis osa ka NATO asepeasekretär Alexander Vershbow.

NATO riikide järjekordne tippkohtumine toimub 2016. aasta juulis Varssavis.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.