- Reset + PDFPrindi

"Kaks saarlast said presidendilt preemia", Meie Maa, 31. oktoober 2014

Kauaaegne Tallinna muusikakooli keemiaõpetaja Väino Ratassepp, Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse tehnoloogiavaldkonna juhataja ja mäekeemiatööstuse õpetaja Galina Trofimova, SÜGi füüsikaõpetaja Indrek Peil, president Toomas Hendrik Ilves ja Miina Härma gümnaasiumi muusikaõpetaja Kadri Leppoja.
© Arno Mikkor

31.10.2014

Ahto Jakson, Sigrid Osa


Eile andis Toomas Hendrik Ilves üle tänavused presidendi hariduspreemiad. Tunnustuse pälvisid teiste seas ka Pöidelt pärit kauaaegne õpetaja ja pedagoogikateadlane Väino Ratassepp ning Saaremaa ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja Indrek Peil.

Väino Ratassepp on lisaks legendaarse keemiaõpetajana paistnud silma ka laulukirjutajana. Selle aasta kevadel sai mees 84-aastaseks. Väino isa oli koorijuht ja laulmisõpetaja ning mängis Pöide kirikus orelit. Sealt sai alguse Väino huvi muusika vastu. Tema lood sünnivad peamiselt armastusest.

Väino Ratassepp lõpetas oma karjääri alles möödunud aastal. Õpetajatöös kasutas ta tihti laule, et õpilastele õppimine lustlikum oleks ja seeläbi ka paremini meelde jääks. Laureaatide nimel kõnelenud Ratassepp märkis, et haridus-preemiate jagamine ja selle kaudu õpetajate tunnustamine on eeskujuks kogu haridussüsteemile. "Tänan presidenti selle tunnustuse eest," ütles Ratassepp, kes soovis oma laureaatidest kolleegidele õnne ja edu, lisades: "Kallistagem rohkem üksteist." Presidendilt saadavad preemiat, 3500 eurot, plaanis mees investeerida oma stuudiosse. "Kõige tähtsam on olla lõbus ja naeratada, muidu ei maksaks klassi ette minnagi," ütles presidendi hariduspreemia laureaat Väino Ratassepp eilses televisioonisaates.

Ratasseppa esimene töökoht oli Tallinna 21. keskkool, seejärel Tallinna 16. keskkool. Aastatel 1982-1993 töötas ta Vabariiklikus Õpetajate Täiendusinstituudis, pärast selle reorganiseerimist oli Eesti Hariduse Arenduskeskuse osakonnajuhataja ja teadusdirektor.

Alates 1993. aastast töötas Ratassepp keemiadidaktika dotsendina Tallinna pedagoogikaülikoolis ja õpetas mitmes koolis: 22. keskkoolis, Tallinna kõrgemas tehnikakoolis, Rummu erikoolis.

Enne õpetajakarjääri lõpetamist õpetas ta keemiat Tallinna muusikakeskkoolis ja Tallinna ehituskoolis.

Lisaks Ratassepale said hariduspreemia Kadri Leppoja ja Galina Trofimova.

Reaalteaduste eripreemia pälvis Saaremaa ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja ja pedagoog-metoodik Indrek Peil.

1982. aastal Tartu ülikooli füüsikaosakonna lõpetanud Peil töötab SÜGis alates 1988. aastast. 2012. aastal valiti Peil Saare maakonna aasta õpetajaks.

Ta on avaldanud mitmeid pedagoogilisi artikleid õpilaste uurimistööde juhendamise kohta ning kaks füüsikaõpikut.

Peil algatas ja korraldab siiani üleriigilist õpilaskonverentsi "Saaremaa miniteaduspäevad", mis on kaasa aidanud teaduse populariseerimisele 6.-12. klassides õppivate noorte hulgas.

Peili eestvedamisel on SÜGi õpilased ja õpetajad osalenud mitmetes üleriigilistes ja rahvusvahelistes projektides.

Ta on korraldanud teadus-laagreid õpilastele teaduspraktika võimaldamiseks, viinud kokku teadlasi ja õpilasi ning loominguliselt lähenenud füüsika õpetamisele ja õpilaste innustamisele.


Artikkel Meie Maa veebilehel.