- Reset + PDFPrindi

"Ilves: ISIS-e probleem pole varjutanud Ukraina sündmusi", ERR Uudised, 25. september 2014

25.09.2014

Lauri Tankler, New York
Toimetas Merili Nael


New Yorgis toimuval ÜRO peaassambleel oli tähelepanu keskmes julgeolekunõukogu terrorismivastane resolutsioon. Samas pööras USA president Barack Obama üllatavalt teravalt tähelepanu ka Venemaa agressiivsele käitumisele.

Kolmapäeva põhiteema ÜRO Peaassambleel New Yorgis oli kahtlemata võitlus ISIS-eks nimetatud terroristliku rühmitusega. ÜRO julgeolekunõukogu võttis USA president Barack Obama eestvedamisel harvanähtava ühtsusega vastu resolutsiooni, mis kutsub üles riike takistama võitlejate minekut võõrastesse riikidesse terrorirühmituste eest sõdima, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuid vaid paar tundi varem peetud kõnes pööras president Barack Obama seni ehk kõige teravamalt tähelepanu sellele, kuidas Venemaa on musklijõuga üritanud muuta maailmakorda ja näeb maailma teistest erinevalt.

"See on nägemus maailmast, kus jõud tähendab õigust ja maailmast, kus üks riik võib teise piire ümber joonistada ja kus inimestel ei lubata oma lähedaste säilmeid ära tuua, sest muidu võib veel tõde välja tulla. Ameerika seisab teistsuguse maailmanägemuse eest. Me usume, et õiged on ka võimsad, et suuremad riigid ei tohiks kiusata väiksemaid ja et inimestel peab olema õigus oma tuleviku üle otsustada," rääkis Obama.

Sama meelt on Eesti president Toomas Hendrik Ilves, kes tõi oma kõnes välja punkt-punkti haaval selle, milliseid rahvusvahelisi lepinguid on Venemaa rikkunud. Küsimuse üle, kuivõrd on ÜRO-l viimase aasta pingeliste sündmuste juures üldse enam võimekust ja võimalust midagi ette võtta, oli ta skeptiline, sest üks nendest lepingutest on lausa ÜRO loomise aluseks olnud harta.

"Me kõik peaksime muretsema, kui üks põhimõttelisem alusdokument, mis keelab ära agressiooni ühe teise riigi vastu, on rikutud," märkis ta.

Ilvese sõnul ei ole see päris nii, et ISIS-e terroristid on Venemaa agressiooni küsimuse täielikult unarusse jätnud, viidates sellele, et ka USA presidendiga kohtudes tuli jutuks eelkõige meie idanaaber.

"Me arutasime julgeolekut Euroopas ja seda, mis juhtub Ukrainas nagu ta rääkis oma kõnes täna. See oli väga tugev avaldus. Nii et see ei ole kuidagi varjutatud, lihtsalt need toimuvad üheaegselt," ütles president.

Ilvese sõnul pole Venemaa käitumine probleem ainult suhtes Ukrainaga, vaid ka Vene piirides elavate soome-ugri vähemusrahvustega, kelle esindajatel takistati ÜRO vähemusrahvuste konverentsile tulla.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.