- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves Tallinna börsi 15. sünnipäeval KUMUs 20. mail 2011

20.05.2011

Lugupeetavad külalised, mu daamid ja härrad!

 

Eesti iseseisvuse taastamisest möödub tänavu 20 aastat. Nii hakkavad täiskasvanuikka jõudma ka meie riigi ja majanduse toimega seotud organisatsioonid ja institutsioonid.

Neisse kahte aastakümnesse on mahtunud nii paremaid kui ka halvemaid aegu. Täna seisame ühe keerulisema ajajärgu lõpus ning uue, loodetavasti parema, alguses.

Meie majandust tavatsetakse kirjeldada eduloona – vähemasti endise nn idabloki kontekstis. Aga sellesse lukku mahuvad ka kaks suuremat majanduskriisi ning õpipoisiaastad kõiges selles, mida nimetatakse investeerimiseks.

Kui viisteist aastat tagasi põdes rahvas läbi aktsiaostuhulluse ja sellega seotud tagasilöögid, siis viimasel kümnendil oleme lähemalt ja kaugemalt uurinud pensionisammaste arhitektuurilisi iseärasusi.

Täisikka jõudes on õige aeg vaadata targema ja rahulikuma pilguga nii Eesti majandust, kui kõike seda, mis sünnib börsil. Siis näeme ka, et kodumaise börsi kui kapitalituru keskseks eesmärgiks on säästude investeerimine meie majanduse edendamiseks.

Börs saab olla igaühe väravaks Eesti majandusse vaid juhul, kui börsil pakutava kauba valik on mitmekesine ja rikkalik. Täna see päris nii ei ole, kui eksperte uskuda. Mistõttu eriti nüüd, uue tõusutsükli alguses, oleks vaja mõelda lahendustele, kuidas varustada meie ettevõtteid vajaliku lisakapitaliga. Eriti teades, et eelmist, laenupõhist kasvubuumi muutunud maailmas enam oodata ei tasu.

Uue ja laiemale baasile rajatud majanduskasvu peab toetama ka kapitaliturg, ning seda ka läbi Tallinna börsi. Sellele saavad kaasa aidata nii eraettevõtted kui ka riik.

Ja veel on see oluline seetõttu, sest nii saab ka tavakodanik kogemusi finantsturul toimetamiseks – ja need oskused on 21. sajandi maailmas juba eluliselt vajalikud.

Daamid ja härrad,

börsi ajalugu on osa meie majanduse ajaloost. Teatud määral on börsi lugu ka majanduse peegel, mis ühel või teisel moel on koos kogu majandusega kaasa teinud kõik tõusud ja mõõnad.

Aga samuti on börsi areng olnud peegliks Eesti avanemisele välismaailmale ja meie turgude lõimumisele muu maailmaga. Seda kinnitab ka Tallinna börsi praegune staatus maailma suurimas börsikontsernis NASDAQ OMX.

Soovin teile tänase pidupäeva puhul edu ja jõudu edaspidiseks.

Tänan tähelepanu eest.