- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Eesti Raudtee 140. aastapäeva tähistamisel „Estonia“ teatrisaalis 5. novembril 2010

05.11.2010

Lugupeetavad Eesti Raudtee juhid ja töötajad.
Head külalised.
Daamid ja härrad.

 

Tähistades Eesti Raudtee 140. aastapäeva, tähistame me tegelikult ka moodsa aja algust Eestis.

Esimene raudteeühendus tähendas suurt pööret kogu siinses elus, uut kiirust senisesse elulaadi. Mõneti meelevaldselt võib raudtee tähendust toona võrrelda kaasajal interneti kasutamise ja infotehnoloogia arenguga.

Raudtee oli Eestis – nagu ka enne ja hiljem paljudes piirkondades – oluliseks mõjutajaks, mis kiirendas ühiskonna arengut ja aitas seeläbi kaasa meie kujunemisele kaasaegseks rahvaks ja ühiskonnaks.

Kõige muu kõrval soovin esile tuua seiga, mida siiani ei ole märganud eriti kajastatavat. Nimelt asus juba 19. sajandil raudteel tööle ka arvukalt eestlasi nii vedurijuhtide, mehaanikute kui ka riigiteenistujatena. Nii oli see üks esimesi valdkondi, kuhu eestlased läksid tööle riigiametnikena ning teisalt suurendas see oluliselt eestlaste huvi tehnilise hariduse vastu ja aitas oluliselt kaasa eestlastest insenerkonna kujunemisele.

Ka minu perekonnalugu on tihedalt seotud moodsa aja saabumise ja Eesti raudteega. Vanaisa Priidik asus 103 aastat tagasi tööle Tallinna raudteetehastes vedurite meistrina ja seisis ametiühingumehena tööliste õiguste eest. Minu isa Endel käis suviti koolivaheajal liipreid kontrollimas ja lisa teenimas.

Head kuulajad.

Meie raudteel on olnud paremaid ja halvemaid aegu. Ma loodan, et nüüdseks on suurte muudatuste ja muutuste aastad möödas ning ees ootab stabiilne, ent kiire areng. Eesti Raudteel on kindel tulevik juhul, kui Eesti riik ja ühiskond mõistavad raudtee kui ühendustee mitmekülgseid võimalusi. Ent selleks on vaja kaasajastada praegust infrastruktuuri ning samuti luua uusi ühendusi – nii Euroopa suunas kui ka Eesti sees.

Raudtee peab hoidma oma seniseid koostöösuhteid, olema usaldusväärne ja tõhus partner nii senistele kui ka tulevastele klientidele, kelle otsimine ja leidmine olgu teie igapäevane hool. Selleks on head eeldused Eesti Raudtee ajalooliste kogemuste ja vähemalt minu arvates praegugi hästi toimivate transpordi- ja logistikaettevõtete näol.
Tänan Eesti Raudtee partnereid senise koostöö eest ja loodan, et me suudame edaspidi üheskoos parandada ja süvendada majandussuhteid Läänemere piirkonnas.

Eriliselt tänan kõiki Eesti Raudtee töötajaid teie hea ja tubli töö eest, mida olete pika aja jooksul teinud. Soovin teile edu ja kordaminekuid nii Eesti Raudteel kui ka igaühe kodustes asjades.

Toredat pidupäeva teile kõigile.