- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President teenetemärkide üleandmisel Eesti Pangas

23.02.2010

Head teenetemärkide kavalerid ja teie lähedased.
Kallid sõbrad.

 

Mul on väga hea meel seista siin, oma kaasmaalaste ja meie sõprade keskel ning anda üle Eesti teenetemärgid, meie riigi tänu ja tunnustus.

Eesti tänab teenetemärkidega neid, kes annavad või on andnud rohkem, kui nõuab nende igapäevane töö. Nii teaduses, ettevõtluses, hariduses, spordis ja kultuuris, ka riigiametites. Ning muidugi seal, kus on tõeliselt ohtlik – meie kaitseväe missioonil Afganistanis.

Eesti tänab inimesi, kes on pühendunud ja sihikindlad, ootamata selle kõige eest mingit erilist vastutasu.

Teie seisate Eesti kestmise ning Eesti väärtuste hoidmise eest. Teie olete need, kes oma tööga annavad meile kindlustunde. Et me saame hakkama. Ja tuleme toime.

Üks teie seast on hiljuti öelnud: teenetemärk on märk sellest, et tunnustatakse ka neid, kes teevad oma tööd suure südame ja hingega.

Täpselt nii. Just neid inimesi Eesti tänab ja tunnustab.

Vaatamata raskele ajale on meil – nii riigil kui inimestel – vaja hoolivust ja mõistmist. Teie olete oma tööga seda kandnud.

Aga samamoodi on meil tarvis mäletada ka neid, kes kandsid unistust Eesti Vabariigist oma südames ja tegudes ka siis, kui see oli keelatud. Nii on mul heameel, et meie keskel on täna õpilasvabadusvõitleja Jarmo Kiik, läinud sajandi viiekümnendatel ja kuuekümnendatel aastatel kaks korda okupatsioonivõimu poolt vangilaagrisse saadetud mees, kes ei murdunud ja jäi alati Eestile truuks.

Tahan tänada ka meie sõpru maailmas, kes alati on olnud valmis meid toetama ja meie eesmärke mõistnud.

Austatavad teenetemärkide saajad,

Teie teod kujundavad meie ühiskonda. Muudavad Eesti paremaks. Eetilisemaks. Väärikamaks.

Kahjuks ei saa täna meiega koos olla Riigivapi I klassi teenetemärgi kavaler Veljo Tormis. Ta kirjutas mulle, et on nendel päevadel Inglismaal, kus Yorki ülikoolis toimub tema autorikontsert, millega tähistatakse Eesti Vabariigi sünnipäeva.

Veljo Tormise kirjast tuleb välja teid kõiki ühendav mõte – aega säästmata teha oma tööd. Teha seda südamega.

Ma tänan teid, teie olete aidanud Eestil saada kindlamaks ja tugevamaks. Teile kuulub Eesti tänu ja austus.

Ma tänan ka kõiki teie pereliikmeid ja lähedasi, kes kindlasti on ilmutanud erakordset mõistmist ja poolehoidu, mis on muutnud võimalikuks teie pühendumise oma tööle.

Õnnitlen teid Eesti Vabariigi 92. sünnipäeva puhul.

Elagu Eesti! 

 

Vaata ka: Vabariigi Presidendi otsus nr 606 "Riiklike autasude andmine"