- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Põhja-Eesti Regionaalhaigla uue korpuse avamisel Mustamäe meditsiinilinnakus

11.12.2009

Austatav Põhja-Eesti Regionaalhaigla pere,
lugupeetavad daamid ja härrad,
head sõbrad.

 

Me võime öelda, et seisame nüüd keset 1 miljardit ja 765 miljonit krooni. See oleks täpne, sest just nii palju läks maksma Põhja-Eesti Regionaalhaigla X-korpuse ehitus ja kogu sisseseade.

Aga loomulikult oleks see lubamatu lihtsustamine – lööva, kuid tegelikkust ülimalt lihtsustava pealkirja otsimine.

Sest siin, Põhjamaade ja Skandinaavia kindlasti kõige kaasaegsemas haiglahoones, kus töötavad ka ühed parimad arstid, õed, hooldajad ja spetsialistid, tuleb meil mõelda rahanumbritest hoopis laiemalt.

Muidugi on arstiabil ja tervishoiul üldse oma hind. Seda hinda tasuvad maksumaksjad. Nagu me teame uue hoone kohta, tulid investeeringud ka Euroopa Liidu ühisest rahakotist.

Ent tegelikult ei saa arstiabi ja tervishoiu tähendust mõõta kroonide või eurode hulgaga. See on küsimus rahva tervisest, mille eest tuleb riigil sama pühendunult hoolt kanda nagu ka näiteks kultuuri või julgeoleku eest.

Kui me julgeoleku ja turvatunde pealt koonerdame, siis valitsevad tänavatel kurjategijad, majad põlevad. Kui hakkame arutult kokku hoidma kultuuri pealt, laiutab meil peagi ülbus ja lamedus.

Kuidas aga mõõta teie X-korpuse kaasaegset tähendust? Operatiivsema abiga, täpsemate ja kiiremate diagnoosidega ja tõhusama raviga. Aga mis kõige tähtsam – siin saavad inimesed endale uue, varasemast elamisväärsema elu.

Aga see oleks lihtsalt ilus maja ja kõigest innovaatiline tehnika, kui siin poleks tarku ja mõtlevaid arste, hoolivaid õdesid ja hooldajaid, häid spetsialiste. Ühesõnaga, tõelisi professionaale, mis ongi kõige olulisem.

Aastatel 2007 ja 2008 tulid mitmed vahepeal välismaale tööle läinud arstid Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse tagasi. Nüüd on mitte ainult haigla, vaid eelkõige Haigekassa pakutud lepingu küsimus, et meie piirkonna kaasaegseim ravikorpus leiaks täie rakenduse.

See tähendab, et arstid ja õed jäävadki siia tööle. Hoolimata masust, millele me peagi loodame leevendust.

Tehnoloogiliselt 100 protsenti digitaalne aparatuur omab väärtust vaid siis, kui seda juhivad ja kasutavad oma valdkonna parimad arstid. Nad on siin haiglas olemas ja neid tuleb hoida. Nagu ka häid õdesid ja hooldajaid. Nemad panevad selle maja elama.

Palju õnne teile kõigile ja rahulikku jõulukuud nii teile endile, teie lähedastele kui ka teie patsientidele.

Tänan.