- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President vabatahtlike tunnustamisüritusel Õpetajate majas Tallinnas

06.12.2009

Head vabatahtlikud!

 

Selle aasta kodanikupäeval käisin külas Tallinna Uue Maailma seltsil. See, mida ma nägin, on suurepärane näide, kuidas üks sõprus- ja kogukond – ühe piirkonna elanikud – on koondunud heade mõtete ümber ning sellest on sündinud head teod.

Nii muudavad nad Tallinna vaimset, aga ka füüsilist linnaruumi inimsõbralikumaks, avardavad meie mõtlemist ja suhtlemist.

Seal ma tunnetasin tõepoolest taas, kuidas vabatahtlikud oma tööga maailma muudavad.

Kuid see pole nii ainult Tallinnas. Näiteks Juminda poolsaarel tulid mitme küla elanikud pärast sealkandis toimunud jõhkraid kuritegusid kokku, et kaitsta oma külade elu ja turvalisust. Nii oleme jõudnud üha rohkem sinna, kus me ei oota ainult, et riik tuleb ja teeb, vaid iseseisva riigi iseseisvad inimesed teevad ise.

Nad ei vaja oma edasiseks tegevuseks raha ega tunnustust. Aga tänusõnad on nad oma eeskujuga kindlasti ära teeninud.

Vabatahtliku tegevuse ning koostegemise üks väga oluline roll ongi selles, et vähendada meie ümber võõrandumist ja anonüümsust. See on eriti oluline just praegu, kus paljude meie kaaskodanike majanduslik seis pole kiita.

Praegu, kus meie suurim mure on tööpuudus, vajavad inimesed abi ja tuge. Ja teinekord lihtsalt suhtlemist ja tegevust, et mitte omaette norutama jääda. Just seda vabatahtlikud organisatsioonid pakuvadki.

Abikäe ulatamine ja koos tegemine – olgu see mõni suur ettevõtmine või tagasihoidlik kingitus abivajajale – on praegu äärmiselt tähtis. Kordan: see on äärmiselt tähtis. Just praegu. Vajalik on tunda enda kõrval mõttekaaslasi ja abimehi. Seetõttu olen väga tänulik teile kõigile ja soovin, et teie eeskuju järgiksid paljud inimesed.

Kui inimesed ei tunne oma naabreidki, sõbrad kaovad argistesse toimetustesse ja lähedased elavad kaugel, siis valitseb oht jääda oma muredega üksi ja vajuda oma raskuste alla looka.

Ent teie tegevus, kõigi Eesti vabatahtlike tegevus, aitab meil seista vastu üksijäetusele, ükskõiksusele ja minnalaskmisele. Meie ümber toimuv peab ju puudutama meid kõiki, see on meie kõigi hool ja mure. Teie teate seda väga hästi.

Just sel põhjusel on mul hea meel, et täna tunnustakse ennekõike vabatahtlikke lahenduste loojaid, kes on andnud oma panuse uute võimaluste leidmisesse ja raskuste ületamisesse.

Head sõbrad!

Kõikide teie töö, teie hoolivus ja mõistmine ning abistamine aitab kaasa Eesti kestmisele. Teie tahate muuta meie maad ja elukeskkonda paremaks, seda ilma omakasuta, vaid kasuga kogu ühiskonnale ja seda igas Eesti paigas.

Teie tegevus kinnitab, et inimeste vaba tahe, hea idee, pealehakkamine ja visadus muudavad Eesti ikka suuremaks.

Ma väga loodan, et tänane tunnustus annab teile jõudu edasi tegutseda ning innustab kõiki meie kaasmaalasi kaasa mõtlema ja kaasa lööma.

Suur tänu ja palju õnne!