- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Vabaduse väljaku avamisel Tallinnas

20.08.2009

Armas linnarahvas,
lugupeetavad külalised.

 

Ilmselt on kõik meist kuulnud rahvatarkust, mille järgi ei tohi Tallinn kunagi valmis saada.

Jalgsi, ratta või autoga ringi liikudes veendume üsna pea, et Ülemiste vanakese ähvardus Eesti pealinna niipea küll ei ohusta.

Isegi täna mitte, kui linnapea kuulutab varsti ametlikult avatuks pealinna ja ehk ka kogu riigi esindusväljaku.

Aastatepikkune vaidlus ja segadus Vabaduse väljaku ümber on lõppenud. Arutelus peale jäänud ideed on teoks saanud, kõigile vaadata ja hinnata.

Edasine on juba meie endi teha. Vaid meie ise – linnaelanikud ja Tallinna külalised – saame anda uuele avatud ruumile sisu, tähenduse ja funktsiooni.

Tulemus kinnitab, et pikk vaidlus polegi alati tulutu. Aga ainult juhul, kui vaidlemisest jõutakse tegudeni.

Uus Vabaduse väljak avardab jalakäijate ruumi. Nagu paljudes teistes pea- ja suurlinnades, on ka Tallinnas nüüd olemas koht, kus autod on maa all ja inimesed maa peal.

Riigipeana pean oluliseks, et pealinn on saanud esindusliku koha, kus saame mälestada Eesti eest langenuid ja mõelda oma vabaduse algusele.

Tallinn on saanud väljaku, kus saame punastamata tähistada oma tähtpäevi. Tallinn on saanud koha, kuhu leiavad tee nii Eesti riigi külalised kui kõik Tallinna külalised.

Vabaduse väljakust võib vanalinna iidsete tornide ja müüride, Kadrioru ja Kalamaja puitasumite ning merelt avaneva panoraamvaate kõrval saada koht, mida teatakse kui Eesti pealinna tunnusmärki.

Aga ennekõike on see kokkusaamise koht kõigile Eesti inimestele. Mistõttu soovin kõigile: kohtumisteni Vabaduse väljakul.

Ma tänan.