- Reset + PDFPrindi

Vabariigi Presidendi tervitus parimatele koolilõpetajatele

22.06.2009

Head koolilõpetajad.

 

Parimate gümnaasiumi- ja kõrgkoolilõpetajate vastuvõtmine siin Kadriorus on igale Eesti presidendile olnud äärmiselt meeldiv kohustus. See on omamoodi riiklik ja sümboolne õnnesoov või tänuavaldus neile, kes on tunnistatud oma ala parimateks.

Õppurite tunnustamisega näitab Eesti riik, et haridus on meile tähtis, et haritud inimesed on väärtus. Veelgi enam – haritud inimesed on varandus, mis aitab meil riigi ja ühiskonnana edasi minna.

Ilmselt ei ole see just kõige õigem koht ja auditoorium rääkida hea hariduse rollist tänases maailmas. Te teate seda kõike isegi.

Samuti pole ei minust ega ka riigist kohane lugeda teile sõnu peale edasiste sihtide seadmiseks. Ka need valikud olete te suure tõenäosusega juba tänaseks teinud.

Enamik gümnaasiumilõpetajatest, eeldan, jätkab oma õpinguid ülikoolis kas Eestis või mujal.

Enamik vastseid bakalaureuse kraadiga tunnustatuid jätkab meie 3+2 pealkirja kandvas süsteemis liitmistehte teise osaga. Sest vähem kui magistrikraad oleks teie võimeid ja seniseid saavutusi arvestades ilmselge talendi raiskamine.

Parimad magistrandid, taaskord eeldan, jätkavad oma haridusteed doktorantuuris ning koos sellega hakkavad oma teadmisi edasi andma tänastele gümnaasiumilõpetajatele. Teie keskel seisavad täna järelikult nii õpilased kui õpetajad.

See kõik on selge ja loogiline.

Mistõttu panen teile, parimatele, südamele hoopis muud. Me teame, et Eesti ja kogu maailma majanduses pole olukord praegu kõige helgem. Sissetulekud vähenevad, tööpuudus suureneb ja riigi pakutavad võimalused ahenevad.

See on mõnedele justkui meie riigi nõrkuse märk.

Ometi avab ühe majandustsükli lõpp ja järgmise algus ukse uutele võimalustele. Paljude riikide eksperdid on veendunud, et praegu on parim aeg uuteks innovaatilisteks ettevõtmisteks, mille kuldaeg saabub koos langusele paratamatult järgneva tõusulainega.

Palun kasutage seda võimalust.

Teiseks, just praegu vajab Eesti ühiskond meie hulgast parimate panust, et ühiselt leida lahendusi tänastele probleemidele. Käitugem kodanikena ja pakume oma kaaskondlastele neid lahendusi.

Ja kolmandaks, üks riigimees ütles kunagi: raha oskab teenida iga loll, riigi teenimine on aga auasi. Ma loodan, et keerulised ajad toovad Eestisse tagasi selle mõttelaadi, et just parimad ülikoolilõpetajate hulgast lähevad teenima Eesti riiki.

Täpselt nii, nagu see sündis 1990ndate aastate esimeses pooles. Ja nii, nagu see sündis Eesti riigi loomisel 1920ndate aastate alguses.

Õnneks on Eesti demokraatlik riik, kus mõistame vabadust kui iga inimese õigust langetada tema enda käekäiku ja elusaatust mõjutavaid otsuseid. Vaba riigi vaba kodanik ei vaja nende valikute tegemiseks riigi, partei ega ka presidendi käsku.

Seetõttu oli ka mu eelnev jutt eelkõige soovitusliku iseloomuga. See oli vihje täiendavatele võimalustele, mida elu vabas Eestis meile pakub.

Teie õnn on teie endi kätes. Ja seda õnne on teile neil päevil väga palju soovitud. Mul on suur au nende soovijatega ühineda. Palju õnne!