- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President tehnoloogia arenduskeskuste toetusotsuste kätteandmisel Tallinna Reaalkoolis

03.06.2009

Mu daamid ja härrad,
head sõbrad!

 

Elame suurte muutuste ajal. Viimased aasta-poolteist on kahandanud maailma jõukust triljonite dollarite võrra. Nii on ka Eesti majanduse arvepidamisest kadunud arvestatav kogus kroone, mida mõõdame kümnete miljarditega.

Olles täna eilsega võrreldes vähem jõukad, saame ka vähem kulutada ja tarbida. Kokkuhoid ja säästmine on täna igaühe mure. Riigi, ettevõtja, iga perekonna ülesanne.

Mulle isiklikult meeldib president Obama kabinetiülema talvine mõte, mille järgi ei tohi ühtegi head kriisi lasta niisama raisku minna. Selles peitub iva, et iga kriis ja mure peidab eneses ühtaegu uusi võimalusi. Raskusi ületades muutume me tugevamateks, majanduskriisist välja tulles on meil šanss pöörata meie riigi ja ettevõtete arengus uus lehekülg. Meil on võimalus ise kirjutada oma loo järgmine peatükk.

Selleks vajame mõtteviisi muutust. Peame vabanema mugavusest, peame end lahti raputama võltsist eduretoorikast ja selle asemel tegema valikuid, mis näitavad, et oleme rasketest aegadest õppust võtnud. Silmapaistvate leiutiste loomisele on alati eelnenud frustratsioon seni kasutusel olnud lahenduste ammendumisest.

Eesti majandus vajab julgustavaid sõnumeid ja käimalükkavaid tegusid. Edasi saame liikuda vaid koos, mäkke ronida ühise pingutuse jõul. Peame julgustama neid, kes ei karda uutmoodi mõelda, uueneda ja uuendada.

Õppimise, uute valikute ja muutumise eelduseks on teadmised ja nende baasil tehtav mõttetöö. Parem informatsioon, paremad teadmised aitavad inimestel teha paremaid valikuid. Äris, poliitikas, igal pool. Peame aitama neid, kes tahavad õppida ja areneda, sest nendest uutest lahendustest, innovatsioonist, sünnivad arenguks ja Eesti muutmiseks vajalikud uued teadmised.

Innovatsioon ehk uuenduslikud lahendused ei sünni pelgalt heast tahtest või oskuslikult ritta seatud võlusõnadest. Innovatsioon pole nõidus ega võlukunst, vaid sümbioos, mis tuleneb praktilistest eeldustest ja loovast mõtlemisest. Nende eelduste loomiseks on täna Eesti riigil hädapärased võimalused ja vahendid olemas.

Leidlikkus ja julgus vajavad turgutust – seda enam, et seni kasvu finantseerinud laenuallikad on kokku kuivanud. Olen seetõttu rahul, et riigi seni suurim investeering ettevõtluse soodustamisse – miljard krooni – suunatakse arenduskeskustesse just nüüd.

Arenduskeskused, keda täna toetame, on õppetöö ja ettevõtluse vahelise koostöö parim platvorm. Olgu valdkonnaks nano- või toidutehnoloogia, tarkvaraarendus või viljatuse diagnostika – koostöö toob kasu nii uurijatele, kes keskenduvad ettevõtete reaalsetele probleemidele, kui ka ettevõtjatele, kes uurimistöö tulemusena toovad turule uusi, meie uutele vajadustele vastavaid tooteid.

Täna teame, et mida enam nutikaid ettevõtjaid koguneb ühte kohta, seda atraktiivsemaks muutub see koht teistele sarnase mõtteviisiga inimestele. Uuenduslikud ettevõtjad kogunevad sinna, kus soodustatakse tehnoloogia arengut, kus loovus on hinnatud ja kus fookuses pole ideoloogia, vaid inimene ja tema elukvaliteet.

Innovatsioon pole ainult küsimus investeeringutest või soodsatest maksudest, vaid eelkõige ka küsimus kultuurist ja elukeskkonnast. Just seepärast on edukaks kujunenud Räniorg, Tokyo, San Francisco, Route 128, Minneapolis/St. Paul, Houston, Seattle, aga ka Haifa, Stuttgart, München, Stockholm.

Ma ei näe ühtki olulist takistust, miks Eesti ei saaks, ei võiks või ei peaks kasvama ambitsioonikate programmide toel Euroopa innovatsiooni tõmbepunktiks. Meie nõrkused kriisi ajal – avatus välismaailmale ja selle tõmbetuultele ning väiksus – muutuvad uues kontekstis meie tugevusteks. Meil on võimalik neid tugevusi võimendada targa poliitika ja heaperemeheliku suhtumisega oma kodumaasse.

Eesti majandus vajab praegu positiivseid sõnumeid ja mul on hea meel, et need sadakond ettevõtet, keda täna tunnustame, saavad nüüd teha ka suuri tegusid.

Hiina filosoof Lao Zi on öelnud, et iga tuhande miili pikkune teekond algab esimesest sammust. Usun, et üks esimene samm meie edu teekonnal astutakse täna.

Jään ootama teateid teie peatsetest edusammudest! Tänan!