- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Soome vabatahtlike mälestustahvli avamisel Tori Püha Jüri kirikus

23.04.2009

Head sõbrad!

 

Eesti sõjameestele pühitsetud Tori kirik on taastatud tänu paljude inimeste vabatahtlikule tööle, see on olnud ühine ettevõtmine, mis õnnestus tänu teotahtele ja kindlale meelele.

Selles on sümboli tähendust. Ka Eesti riik loodi tänu meie esivanemate söakusele ja inimeste vabale tahtele oma maad kaitsta. Tänu nende kindlale meelele.

Ent täna ja siin on meil peale enda esivanemate kaitsetahte põhjust tunnustada ka oma põhjavellede soovi Eesti habrast iseseisvust kaitsta. Soomlased tulid meile appi, et aidata oma vennasrahvast kõige raskemal ajal, kui küsimus oli lihtne – kas Eesti riik jääb?

Seetõttu on Eesti Vabadussõjas langenud Soome vabatahtlike mälestustahvli avamine Tori kirikus igati tähenduslik ja ühe tänuvõla kustutamine. Nad olid ka meie sõjamehed, kes võitlesid Eesti iseolemise eest.

Soome vabatahtlike tulek aitas meid mitte ainult sõjaliselt, vaid ehk kõige võimsamalt hoopis moraalselt. Ajaleht “Waba Maa” kirjutas Soome vabatahtlike saabumise puhul 31. detsembril 1918:

“Elagu meie vana unistus Soome sillast! Nii läheme meie vend venna kõrval täies võidulootuses võitlusele!

Soome vennad! Kui vaenlased ütlevad: Finis Finladiae ja Finis Estoniae, siis vastame meie: Elagu Soome! Elagu Eesti! Me võidame!”

Meie ühine võitlus Vabadussõjas oli kindlasti üheks üllamaks ja võimsamaks teetähiseks Eesti ja Soome rahvaste relvavendluse loos. Kuigi meie riigid olid veel noored, väga noored, saime ometi arvestada teineteise olemasolu ja toetusega.

Seda õlatunnet meie suhetes peame alati hoidma. Sest kui venda vaenatakse, siis on see hädaoht oma, nagu kirjutas Soome ajaleht “Uusi Aura” 1919. aasta jaanuaris.

Tahan siinjuures tänutundega mälestada ja avaldada austust kõigile meie põhjanaabritele, kes osalesid Eesti Vabadussõjas ning neile, kes on hoidnud meie sidet kindlana.

Elagu Soome! Elagu Eesti!