- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Läti Vabariigi 90. aastapäeva pidulikul tähistamisel Riias

18.11.2008

Austatud Läti Vabariigi president,
Armas Läti rahvas,

 

Täna on eriline päev ja see koht kõnet pidada on samuti eriline. Pidupäevadel tuleb vaadata kaugele ja kõrgele. Säilitades reaalsustunnet, kuid samas ka valjult unistades, paatoslikult kõneldes.

Siinsamas, meie kohal, Läti õhtutaeva all, säravad Läti kolm kuulsat tähte, mis on kestnud ka läbi kõige raskemate aegade. Väga konkreetsed ja reaalsed, aga samal ajal ka nii väga sümboolsed ja paljutähenduslikud. Kui üks vabadussammas seisab kaua, kui rahvas teda hindab ning austab, siis kehastub ka kõige kõvem graniit ebamaiseks unistuseks. Tundub, nagu oleksid rahva lootused, igatsused ja mõtted liitunud samba loojate visiooniga ja kivitahujate kätetööga. Need loojad seal minevikus oskasid loota ja unistada ning meie kõik tunneme seda erilist hoovust minevikust tulevikku ka täna õhtul. Me vaatame üles ja tunneme, et oleme ühiselt osalised milleski suures, mis kestab üle inimpõlvede ja üle inimeste argiste murede.

Mul on väga hea meel teie pärast, armsad naabrid!

Ja mul on hea meel, et saan seda teile täna siin ütelda.

Eesti ja Läti pole kunagi varem olnud nii võimalusterikkas olukorras kui praegu. Meid on küll alati ühendanud karm põhjamaine kliima ja ühine Läänemeri, nii mõnigi ajalooline ning geopoliitiline dimensioon või tegur, vanast Liivimaast ja Hansa Liidust alates. Kuid nüüd võime koos rõõmustada selle üle, et kuulume kahte väga mõjukasse riikiderühma – Euroopa Liitu ja NATOsse. See olukord annab meile mõlemale ja annab meile ka ühiselt võimalusi olla vajadusel omaette, olla meie ise, arendada oma riiki ja oma kultuuri, kuid annab ühtlasi võimaluse rääkida kaasa maailmaareenil. Mida enam me omavahel kokku hoiame, seda enam on meil lootust, et meiega ühiseid väärtusi jagav muu maailm on meiega. Euroopas on meie arengu juured ja Põhjalas meie elupuude ladvad.

Täna on Läti riigi ja rahva pidupäev, riigi 90. sünnipäev. Ma tänan Läti Vabariigi presidenti, et ta oma lähedasi naabreid peole kutsus! Argipäevadel lahakem koduseid probleeme ning analüüsigem maailma käekäiku. Täna tundkem rõõmu vabadusest, riiklikust iseseisvusest ja omavahelisest sõprusest.

Soovin teile kõigile lootust ning loomist täis tulevikku ja rõõmsat tänase õhtu jätku.

Jumal, õnnista Lätimaad!