- Reset + PDFPrindi

Vabariigi Presidendi tervitus Aasta Põllumees 2008 osalejatele

23.10.2008

Lugupeetavad konkursi Aasta Põllumees auhinna nominendid,
austatavad konkursi korraldajad!

 

Kahetsusväärselt pole riigipea alati oma aja peremees ja seetõttu tuleb mul just praegu kohtuda Berliinis oma saksa kolleegiga.

Aga nähkem ka siin sümboolsust, kuivõrd just Saksamaalt pärinevad paljud Eesti põllu- ja karjapidamise oskused ja traditsioonid. Meie kahe riigi ja kultuuri kontaktide iga saame mõõta sajanditega ning kunagi pole meie riikide suhted olnud nii head kui need on praegu. Need on kahe liitlase ja partneri suhted.

Samasugune liitlane ja usaldusväärne partner tahab Eesti põllumehele olla ka Eesti riik. Ajal, mil kogu maailma majanduse lähitulevikku varjutab ebaselguse loor, ütleb Eesti riik põllumajandustootjatele selgelt: kõik varasemad lubadused kehtivad. Valusad kärped tuleva aasta riigieelarves tabavad ka põllumehi, kuid loodetavasti vaid riivamisi ja kaudselt.

Selline on Eesti ja Euroopa ühine poliitika, mis soovib säilitada elu ja tootmistegevust maapiirkondades ning hoida oma kodanike laual head ja tervislikku kodumaist toitu. Teisalt peegeldab põllumajandustoetuste säilitamine ka tõdemust, et selles valdkonnas pole võimalik töötajaid ajutiselt sundpuhkama saata või koondada või tootmisliini ajutiselt seisata. See tähendaks talu, ühistu või ettevõtte lõppu. Ja uus algus läheks maksma juba oluliselt rohkem kui võidetaks hetkelise kokkuhoiu abil.

Elu ja tootmistegevus maal on lisaks ettevõtlusele ka elustiil, õigemini eluviis. Ja kes tõestaks selle väite paikapidavust paremini, kui Aasta Põllumees 2008 nominentide hulka kuuluv Lembit Soots – Mulgimaa mees ja mu ammune tuttav, kes just täna tähistab oma 85. sünnipäeva. Spordis oleks ta veteran veteranide hulgas, veelgi kogenum tegija, kui sõudja Jüri Jaanson endast kaks korda nooremate konkurentide keskel Pekingi olümpial.

Palju õnne, Lembit. Sinusugused Eesti riigiga pea sama vanad mehed peavadki noortele näitama Eesti põllumehe tegelikku sisu.

See sisu on täna siin saalis. Soovin õnne Aasta Põllumehele, aga ka kõigile teistele nominentidele. Põnevat ootust võitja teatavaks tegemise eel ja edu teile kõigile.