- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Vabadussõja mälestusmärgi taasavamisel Karksi-Nuias

06.09.2008

Austatav Karksi valla rahvas!

 

Olla täna siin, selle kauni Vabadussõja mälestusmärgi juures, on tähenduslik mitmes mõttes.

Kaks ja pool kuud tagasi, selle aasta Võidupühal, toimus Tallinnas suurim Kaitseliidu paraad, mida oleme kunagi näinud. See oli otsekui meie kodanike kaitsetahte demonstratsioon, mis ütles kõigile: vaba rahvas oskab ja tahab hoida oma vabadust. Vaba rahvas, kui ta on valmis võitlema, ei anna vabadust käest. Täpselt nii nagu see oli Vabadussõjas. Ja Vabadussõja võidud on Eesti Vabariigi nurgakivideks.

Kuu aega tagasi nägi kogu maailm aga sündmusi, mis muutsid Euroopa külma sõja järgset julgeolekuarhitektuuri. Meie perspektiivist siin Eestis muutusid olematuks kõik iseseisvuse taastamise järgsed julgeoleku alused, sest nägime: Euroopas võimatuks peetud agressioon siiski on võimalik. Meil – ma pean siin silmas kõiki demokraatlikke riike – seisab ees ülesanne mõelda enda jaoks selgeks, mida see meile tähendab ja milliseid muutusi see kaasa toob.

Olen viimastel nädalatel korduvalt kuulnud hirmunud küsimusi, kas Eesti on nüüd varasemast rohkem ohustatud, kas meie julgeoleku olukord on nõrgem.

Head inimesed, meil pole mingit põhjust tunda hirmu või ebakindlust. Tasakaalukas ja rahulik pilk näitab Eestit kui NATO ja Euroopa Liidu liikmesmaad, kelle julgeolek on kaitstud. Meil pole põhjust peljata mahajäetust. Meil on partnerid ja liitlased, kes on meie poolel, sest meie oleme nende poolel.

Kuid – oma kodutöö, nii riigikaitse kui eriliselt sisejulgeoleku vallas, tuleb ikka Eestil endal ära teha. Ja siin ei saa öelda, et teeme pool rehkendust. Ei, lahendada tuleb kõik koolitükid.

Austatavad karksilased.

Just see, et Vabadussõja võidud on Eesti Vabariigi nurgakivideks, on põhjus, miks Eesti on pidanud kalliks Vabadussõjas võidelnute ja langenute mälestust ning neile tänutundes mälestusmärke püstitanud.

Aga see on ka põhjus, miks võõrvõim on neid mälestusmärke kartnud ja vihanud ning neid hävitanud. Iga mälestusmärk on rahvale meeldetuletus meie vabadusest ja veelgi olulisemalt, et eestlane on valmis kaitsma oma vabadust, relv käes, kui vaja.

Mul on uhke tunne siin näha, kuidas Karksi-Nuia inimesed oskavad hoida Eesti ajalugu ja Eesti võite.

Teie Vabadussõja mälestusmärgi taassünd näitab teie vaimu ja võimu tugevust.

Armas rahvas, ma tänan teid selle kõige eest.

Elagu Eesti!