- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Schengeni viisaruumiga ühinemise pidustustel Valgas/Valkas 21. detsembril 2007

21.12.2007

Lugupeetav Läti Vabariigi president ja hea sõber Valdis Zatlers!
Armsad Eesti ja Läti inimesed!

 

Kuupäev 21. detsember 2007 – täpsemalt möödunud südaöö – peaks pidurdama jutte uuest ja vanast Euroopast. Veel ühtedel Euroopa Liidu sisepiiridel kontrolli kaotamine kinnitab meile selgelt, et on üks Euroopa.

See on Euroopa, mille riigid ja rahvad usaldavad üksteist. Need riigid ja rahvad on üksteisele kindlad partnerid ja liitlased.

Just usaldus ja liitlaseks olemine on meid täna toonud Eesti ja Läti piirile, aga mõtteliselt veel mitmetele Euroopa Liidu sisepiiridele. Tõkkepuude äraviimine, piiripunktide sulgemine ja paljude kinniaetud piiriteede avamine – see kõik on osa ühendatud Euroopa sisemise usalduse loost.

Nii on sümboolne, et täna seisame Eesti linna Raja tänava ja Läti linna Rigas tänava puutepunktis. Rada on eesti keeles lihtne ja hea sõna, mis tähendab rohkemat kui vaid asfalteeritud tänavat. See tähendab edasiminekut, aga samuti ühendusteed. Näiteks Valga ja Riia ning Valka ja Tallinna vahel.

Schengeni viisaruumi laienemise eelduseks oli meie paljude tublide inimeste, eriti sise- ja välisministeeriumi ametnike ning piirivalvurite ja politseinike pühendumine, nende kaasaegne varustus, aga loomulikult Euroopa Liidu abi ja toetus.

Kuigi igapäevane piirikontroll meie vahelt kaob, võin ma kinnitada, et me ei lase siin tekkida turvalisuse aukudel. Eesti ja Läti politsei järjest tihedam koostöö nagu ka rahvusvaheline partnerlus olgu selle üheks tagatiseks.

Nii on ühinemine Schengeni viisaruumiga meile kõigile võimalus, väljakutse ja kindlasti ka vastutus.

Nähtava piirikontrolli kaotamine ei kaota riike ega nende piire. Valga jääb Valgaks ja Valka Valkaks nagu ka Eesti jääb Eestiks ja Läti Lätiks. Juurde tuleb avarust ja avatust.

Head inimesed Lõuna-Eestis ja Põhja-Lätis, kasutage selle uue avatuse võimalusi. Mari ja Juhan, Inta ja Valdis – minge üksteisele külla, vaadake, mis naabrite juures toredat toimub. Piiriäärsed vallad, suhelge omavahel ja miks ei võiks selle alguseks olla näiteks ühine ligo ehk jaanipäev.

Soovin omavalitsustele, meie turismifirmadele ja ettevõtjatele teravat pilku märkama ja julgust kasutama neid uusi võimalusi, mida meile kõigile toob Eesti ja Läti ühinemine Schengeni viisaruumiga.

Tõkked on langenud. Rada on avatud. Lapimaalt algav rada viib meid nüüd peatusteta – ka läbi Valga ja Valka – Portugali lõunatippu. See kõik on meie Euroopa.

Tänan teid!