- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Aasta Põllumees 2007 auhinna üleandmisel Olümpia hotelli konverentsikeskuses 16. oktoobril 2007

16.10.2007

Lugupeetavad konkursi Aasta Põllumees auhinna nominendid,
austatavad konkursi korraldajad,
austatav minister, mu daamid ja härrad!

 

Mul on tõsiselt hää meel, et ajakava lubas mul ka sel aastal tulla üritusele, kus on koos Eesti kõige tublimad põllumehed. Mehed ja naised, tänu kellele on elu maal pööranud tõusuteele. Siin on inimesed, kes toovad kodumaise hea toidu meie lauale. Inimesed, kes annavad maal inimestele tööd.

Te ilmselt olete minuga nõus, kui ütlen, et täna on kergem tubli ja edukas olla, kui vaid mõned aastad tagasi. Statistika näitab, et maatootjate elu on läinud paremaks. Sissetulekud ja toetused on suurenenud, tootlikkus kasvanud ja saagid on paremad. Ka Eesti põllumehe traditsiooniline murede põhjus, meie heitlik ilm, on tänavu olnud leplik.

Ma usun, et paljudel – või vähemalt osal – teie seast läheb isegi nii hästi, et peagi hakkab hinnatõusu üle nurisev linnainimene maamehele kui põlisele rikkale näpuga näitama. Aga teadku nad siis, et palgad on tõusnud ka põllumajanduses ning kütus on ühtmoodi kallimaks läinud nii maal kui linnas.

Teie – Aasta Põllumehe tiitli pretendendid – ei ole kindlasti mingid õnneseened, kellel on kiiresti ja ootamatult hästi hakanud minema. Talupidamine ei ole kinnisvara arendamine, kus ühe aasta ja ühe projektiga on – või vähemalt oli – võimalik priske kasum teenida.

Teie tänase edu taga on igapäevane vaev ja hool. Teie teate ka raskeid aegu ja tagasilööke. Teie olete pidanud lugema ka sente ja langetama valusaid otsuseid. Mistõttu ma usun, et kogu Eesti rahval on hea meel, et teil hästi läheb. Ja tuleb tunnustada neid, kes tahavad tublisid tunnustada.

Ent saagu nüüd sõna tänased päevakangelased ja alaku Aasta Põllumehe tiitli pretendentide tutvustus. Korraldajatele on mul ainult üks soov – tehke rohkem auhindu! Kui sõita mööda ja Eestit ja ringi vaadata, võib näha, kuidas talud on just sel aastal hakanud rohkem õitsema. Ma usun, et meil on vaja rohkem auhindu. Need tublid mehed ja naised väärivad seda.

Tänan!