- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President parimate kõrgkoolilõpetajate vastuvõtul 20. juunil 2007 Kadriorus

20.06.2007

Austatavad kõrgkoolide lõpetajad!

 

Tere tulemast suvisesse Kadriorgu ja võtke palun vastu minu siirad õnnesoovid. Mul on hää meel seista teie ees, kes te olete eeskujuks õpingukaaslastele. Teie üle võime kõik uhkust tunda.

Mul pole tarvidust hakata üle kordama tõsiasju, mida te niikuinii teate. Hariduse tähtsus on nii iseenesestmõistetav, et me isegi ei mõtle enam sellele. Eestis on sel aastal ligi 70 000 inimest, kes omandavad kõrgemat haridust. Õppimine ei vaja reklaami, see on meie põhiväärtus.

Eesti riigil lasub vastutus luua ja avardada õppimise võimalusi. Samal ajal tuleb tagada, et kõrgema hariduse sildi all ei pakutaks petukaupa. Kogu elu kestev õppimine ja enesetäiendamine on tänapäeva paratamatus, väikeriigi elu ja edasise arengu põhiküsimus.

Maailm teab Eestiga võrreldes mõõtmatult jõukamaid riike, mis teadmiste, teaduse ja innovatsiooni mõistes on täielikud mahajääjad. Poliitilistel, kultuurilistel või ideoloogilistel põhjustel ei soodustata seal vaba ja kriitilist mõttevahetust. Seal surutakse maha isikupära ja originaalsust, mis on aga uute teadmiste ja avastuste vältimatuks eelduseks.

Varem või hiljem – aga pigem varem ja juba praegu – maksab see neile riikidele kätte. Saab selgeks nende jõukuse suhtelisus ja ajutisus, nende suutmatus edukalt toime tulla naftajärgses maailmas.

Eestil ei ole nafta- või gaasimaardlaid. Nagu pole neid ka paljudes teistes maailma juhtivates teadus- ja tööstusriikides. Meil tuleb oma tegemistes juhinduda tõsiasjast, et tänapäeva kõige kallim ressurss on ajud. Meie varandus on meie teadmised, meie targad inimesed. Eesti varandus olete teie.

Üleilmastuvas maailmas on see ka väga nõutud, heldelt tasustatud ja järelikult äärmiselt likviidne ressurss. Ehk teisiti öeldes: maailma uksed on teie ees avatud.

Avage see uks ning jätkake õpinguid Eesti ja maailma juhtivates ülikoolides ja teaduskeskustes. Teie akadeemiline teekond on alles alanud. Aga need, kes jätkavad seda teed Eestist väljas – jätke palun meelde, et seda ust saab avada mõlemalt poolt. Tulge Eestisse tagasi, otsides ja leides väljakutseid akadeemilises töös. Just teil on võimalus ja vastutus anda sisu paljuräägitud majandusmudelile, mille märksõnaks on teadmistepõhine Eesti.

Kui saate, siis palun ärge andke järgi vägagi inimlikule kiusatusele tõtata kohe palgatööle, mille seos teie omandatud haridusega ja teie võimetega võib olla napp või paremal juhul vaid osaline.

Kindlasti ei soovi ma teile midagi ette kirjutada ega langetada teie eest elu kõige kaalukamaid otsuseid. Ainuüksi teie tänane siinviibimine kinnitab piisava veenvusega, et teie senised valikud on olnud õiged. Miks peaks see edaspidigi teisiti olema?

Aitäh ja edu teile! Jõudu tööle, sest see alles algab.