- Reset + PDFPrindi

President Toomas Hendrik Ilvese telepöördumine teadmistepäeva eel

31.08.2014

Me igapäevase elu kokkuleppeline pööripäev on taas kätte jõudnud. Homme algab kool. See tõmbab mõttelise joone puhkusesuve ja töösügise vahele.

Täna on õige hetk meenutada, et õppimine on töö. See õppimise töö, nagu tegelikult mistahes teinegi, peab pakkuma pingutuse kõrval ka rõõmu ja eelkõige põnevust.

Hea õppimine on kooli, õpetaja, õpilase ja lapsevanema ühine looming. See saab sündida mõistmises, iga õpilase vajadusi arvestavas õhkkonnas.

Meid siin Eestis on parasjagu palju või õigemini nii vähe, et võime endale lubada õppimise ja õpetamise viise, mis tõesti meist kõigist just parima, igaühe ande välja toovad.

Kirjanik Mihkel Mutt väitis suvises Loomingus, et põhimõtteliselt on igaüks meist mingil alal või tegevuses maailma parim. Aga miks siis ei võiks ollagi nii, et Eesti on õppimise alal maailma parim. Mitte tuupimises või rahvusvahelistes pingeridades. Vaid pigem selles, et Eesti õppimise keskkond on parim ja õppimise soov on suurem kui mujal.

See on võimalik, kui oleme koolis sõbralikud. Kui märkame ja hoiame üksteist. Kui kaitseme neid, kes on koolikiusu alla sattunud ning ohjeldame neid, kes kiusata tahavad. Kui suvine laulupeo puudutus elab me koolis ka üle talve.

Head inimesed, üks tähtis asi veel. Liiklus läheb kohe jälle töiseks ja närviliseks. Eriti, kui mõni tänav või tee pole veel valmis saanud. Oleme rahulikud ja märkame ka neid, kelle koolitee käib jalgsi või rattaga. Teeme nii, et kõigile meist jääks võimalus saada maailma parimaks.

Kallid lapsed, head lapsevanemad, ilusat ja edukat kooliaastat teile kõigile!